30-40 продукта максимум в момента създават проблем на пациентите заради недостиг и липса в аптечната мрежа. Това съобщи за БНР Боряна Маринкова, изпълнителен директор на Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства.

Маринкова призова да се направи одит на специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти СЕСПА, за да се установи адекватната картина какво липсва. Системата функционира от 14 седмици.

"Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства е анализирала 1576 сигнала за липсващи лекарства. От това се вижда, че в 20% от случаите на недостиг става дума за временно преустановен внос, дерегистрация и изтегляне на лекарства е причина за липсата им в 21% от случаите, като причини за лисата им не са лекарствената безопасност и качеството. Също така има и момент, в който цената не устройва компанията и тогава най-често българите търсят лекарството в чужбина", поясни Боряна Маринкова.

26,7% е делът на липсващите медикаменти заради преустановен внос и изцяло изчерпани количества, а само в 3% от случаите българите търсят неразрешени у нас лекарства.

"При временно прекъсване на доставките може да се използва бърза писта за спешна обща доставка на обединени търговци. За 2300 лекарства са подадени заявки за изтегляне от страната за периода 2012 - 2022 година", съобщи още Маринкова.

Тя апелира на институционално ниво да се помисли как тези лекарства, които имат регистрация в ЕС, да се внасят.

Друго предложение е някои медикаменти да стигат до пациента и през аптека, така че да не се налага той да влиза в болница, за да ги получава.

От Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства отговарят на всеки подаден сигнал и насочват пациента, който има затруднения с дадено лекарство.