EPA/БГНЕС
Прокурор призна, че е излъгал за Полански
Признания на бивш прокурор усложниха юридическата сага около известния френски режисьор Роман Полански.
Ексмагистратът си призна, че е излъгал, когато заявил пред екипа на документален филм за Полански, че бил посъветвал съдията по делото да прати режисьора в затвора, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Въпросното изявление на прокурора по-късно даде отчасти основание на адвокатите на режисьора, задържан в събота в Швейцария, да поискат отмяна на процеса срещу него в САЩ.
Бившият прокурор Дейвид Уелс разказа в интервю за Асошиейтед прес, че когато създателите на филма "Роман Полански: издирван и желан" го интервюирали в съда на Малибу, той всъщност излъгал. Уелс заяви, че се срамува от това, което е сторил и много съжалява. Той не е бил прокурор по делото на Полански, но е присъствал на него и често е имал контакти със съдията, който вече е покойник. Самият Уелс, който е на 71 г., от две години е пенсионер.
Полански бе обвинен, че през 1977 г. по време на фотосесия е напил 13-годишно момиче, дал му е и опиати и го е изнасилил. Първоначално бил обвинен в шест престъпления, включително изнасилване с използване на опиати, сексуален тормоз на дете и содомия, по които е можело да бъде осъден на доживотен затвор. За да избегне по-тежка присъда, режисьорът се е съгласил да се признае за виновен в по-леко престъпление, като неразрешен сексуален акт. Съдията приел да отпаднат по-тежките обвинения и присъдата да бъде сведена до 42 дни затвор, които той вече бил излежал.
В деня, когато е трябвало да чуе присъдата си обаче, Полански избягал от САЩ, защото съдията казал на адвокатите му, че ще удължи престоя му в затвора. По-късно защитата на Полански оспори делото на основание, че е имало неразрешени контакти между съдията и прокурора Уелс. Искането на адвокатите бе отхвърлено, тъй като режисьорът вече беше беглец, макар съдията да си призна, че е допуснал сериозни нарушения по време на процеса.
Сега въпросът е в ръцете на апелативния съд. Бившият прокурор, излъгал авторите на филма, каза, че дал неверни сведения и "поукрасил нещата", като смятал, че филмът ще се излъчва във Франция, а не в САЩ. Филмът обаче бил показан по канала HBO.
Споровете около арестуването на Роман Полански в Швейцария са поредното доказателство за културната пропаст между обикновените хора и мултинационалния елит, коментира междувременно "Ню Йорк дейли".
Стотина представители на шоубизнеса, както и външните министри на Франция и Полша, положиха подписите си в петицията за освобождаване му. Фактът, че Полански живя необезпокояван във Франция и дори се радваше на голяма почит десетилетия наред, говори много за съвременното европейско общество. Той пътуваше свободно из Стария континент, но избягваше Великобритания, тъй като се страхуваше, че правителството може да го екстрадира. За щастие деградацията на европейския интелектуален и политически елит не се разпростира над масите. Онлайн допитване на френския вестник "Фигаро" показа, че над 70 на сто от 30 000 анкетирани гласуват за връщане на Полански в САЩ. И все пак не бива да забравяме, че предполагаемото недоволство на европейските маси не съществуваше преди ареста на режисьора миналата седмица, посочва "Ню Йорк дейли".
Излиза, че когато обикновен човек извърши престъпление, това е престъпление, но когато човек на изкуството престъпи закона, това е акт на разбираема страст, пише пък "Лос Анджелис таймс".
Защитниците на Полански търсят причините за неговия арест в някаква комбинация от американски пуританизъм и отмъстителност. Изданието посочва, че майка е починала в концентрационния лагер Аушвиц, а бременната му съпруга бе жестоко убита в семейната им къща. Колкото и трогателни да са мъките му, те просто нямат значение от юридическа гледна точка, констатира обаче "Лос Анджелис таймс", според който Полански "има един грях, който трябва да изкупи на американска земя".
Въпросното изявление на прокурора по-късно даде отчасти основание на адвокатите на режисьора, задържан в събота в Швейцария, да поискат отмяна на процеса срещу него в САЩ.
Бившият прокурор Дейвид Уелс разказа в интервю за Асошиейтед прес, че когато създателите на филма "Роман Полански: издирван и желан" го интервюирали в съда на Малибу, той всъщност излъгал. Уелс заяви, че се срамува от това, което е сторил и много съжалява. Той не е бил прокурор по делото на Полански, но е присъствал на него и често е имал контакти със съдията, който вече е покойник. Самият Уелс, който е на 71 г., от две години е пенсионер.
Полански бе обвинен, че през 1977 г. по време на фотосесия е напил 13-годишно момиче, дал му е и опиати и го е изнасилил. Първоначално бил обвинен в шест престъпления, включително изнасилване с използване на опиати, сексуален тормоз на дете и содомия, по които е можело да бъде осъден на доживотен затвор. За да избегне по-тежка присъда, режисьорът се е съгласил да се признае за виновен в по-леко престъпление, като неразрешен сексуален акт. Съдията приел да отпаднат по-тежките обвинения и присъдата да бъде сведена до 42 дни затвор, които той вече бил излежал.
В деня, когато е трябвало да чуе присъдата си обаче, Полански избягал от САЩ, защото съдията казал на адвокатите му, че ще удължи престоя му в затвора. По-късно защитата на Полански оспори делото на основание, че е имало неразрешени контакти между съдията и прокурора Уелс. Искането на адвокатите бе отхвърлено, тъй като режисьорът вече беше беглец, макар съдията да си призна, че е допуснал сериозни нарушения по време на процеса.
Сега въпросът е в ръцете на апелативния съд. Бившият прокурор, излъгал авторите на филма, каза, че дал неверни сведения и "поукрасил нещата", като смятал, че филмът ще се излъчва във Франция, а не в САЩ. Филмът обаче бил показан по канала HBO.
Споровете около арестуването на Роман Полански в Швейцария са поредното доказателство за културната пропаст между обикновените хора и мултинационалния елит, коментира междувременно "Ню Йорк дейли".
Стотина представители на шоубизнеса, както и външните министри на Франция и Полша, положиха подписите си в петицията за освобождаване му. Фактът, че Полански живя необезпокояван във Франция и дори се радваше на голяма почит десетилетия наред, говори много за съвременното европейско общество. Той пътуваше свободно из Стария континент, но избягваше Великобритания, тъй като се страхуваше, че правителството може да го екстрадира. За щастие деградацията на европейския интелектуален и политически елит не се разпростира над масите. Онлайн допитване на френския вестник "Фигаро" показа, че над 70 на сто от 30 000 анкетирани гласуват за връщане на Полански в САЩ. И все пак не бива да забравяме, че предполагаемото недоволство на европейските маси не съществуваше преди ареста на режисьора миналата седмица, посочва "Ню Йорк дейли".
Излиза, че когато обикновен човек извърши престъпление, това е престъпление, но когато човек на изкуството престъпи закона, това е акт на разбираема страст, пише пък "Лос Анджелис таймс".
Защитниците на Полански търсят причините за неговия арест в някаква комбинация от американски пуританизъм и отмъстителност. Изданието посочва, че майка е починала в концентрационния лагер Аушвиц, а бременната му съпруга бе жестоко убита в семейната им къща. Колкото и трогателни да са мъките му, те просто нямат значение от юридическа гледна точка, констатира обаче "Лос Анджелис таймс", според който Полански "има един грях, който трябва да изкупи на американска земя".