Това заяви по БНР министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по повод обявените вчера от еврокомисаря по земеделието Дачиан Чолош планове за по-справедливо разпределение на евросубсидиите между старите и новите страни в ЕС.

При присъединяването към ЕС през 2007 г. българските фермери получаваха 25% от субсидиите, полагащи се на колегите им от старите страни-членки. Този процент нараства с по 5 на сто през първите пет години и с 10 на сто през следващите пет.

България и Румъния настояват от 2014 г. да започнат да получават колкото другите в ЕС. Според договора ни за присъединяване към Европейския съюз, това би трябвало да се случи през 2016 г. Тази тема ще бъде обсъдена и на срещата на министър Найденов с еврокомисаря на 9 декември.

"За общата селскостопанска политика се отделят годишно около 48% от общия ЕС. Това е огромна, колосална сума. Затова няма да бъдат лесни разговорите, да не кажа пазарлъците, по отношение бъдещето на селскостопанската политика. Важно е този път ние да участваме в раздаването на картите. Имам доста инициативи, които съм предприел лично, включително и администрацията и съм оптимист. Аз между другото тези неща не ги предприемам без знанието на браншовите организации. Мисля, че и те този път имат увереност, че при всички случаи дори да не получаваме колкото фермерите във Франция и Германия, ние ще получаваме достойни субсидии за българското земеделие", заяви министър Найденов.

По думите на Найденов единственото тревожно нещо, което се е чуло вчера, е съобщението, дошло от ЕКОФИН (съвета на министрите на финансите в Европейския съюз), че е възможно редуциране или забавяне на директните плащания.

Равнопоставеността ще са нови критерии в новата Обща селскостопанска политика (ОСП) на ЕС, изтъкна  еврокомисарят Дичиан Чолош вчера на  пресконференция за  реформата в ОСП през  2014- 2020 г. 

„Искаме по-ясно и по-прозрачно да бъдат преразпределени преките плащания за земеделските производители... Помощ, която не е обоснована за един регион, ще бъде прехвърлена в друг, където има по-надеждна перспектива", обясни еврокомисарят. „Европа се състои от 27 държави, а не от две държави-членки. Германия и Франция са важни и те изразиха мнението си, ние не се противопоставяме на искането им, но искаме и останалите държави да постигнат развитие в областта на земеделието”, посочи еврокомисарят в отговор на въпрос.
ИЗБРАНО