"За" бяха всички 127 гласували депутати, като в гласуването не участваха тези от "Атака", съобщи "Фокус".

Декларацията на парламента

„Народните представители осъждат категорично агресията на партия „Атака” на 20 май 2011 г. срещу вярващите в центъра на столицата. Особено скандално е, че това е направено в свещения за мюсюлманите петъчен ден по време на задължителната им молитва. С тези свои действия тази партия се изолира от българското демократично общество. Поведението й е дълбоко чуждо на българския народ, на неговата религиозна търпимост и етническа толерантност. Изразяваме дълбока загриженост от опитите да бъде подкопан етническият мир и да се създаде напрежение между българските граждани на религиозна основа. След своя опит за агресия срещу етническия мир, създаващ заплаха за националната сигурност на България, „Атака” е опасна за управлението в страната”, гласи текстът на декларацията, подкрепена от ГЕРБ, Синята коалиция, БСП и ДПС.

"Както повелява българската Конституция, недопустимо е религиозните общности и институции, както и верските убеждения, да се използват за политически цели. Народните представители настояваме всички компетентни държавни институции, включително прокуратурата и съда, да предприемат необходимите мерки и да осигурят спазването на Конституцията и законите на страната", пише в документа, цитиран от БТА.

Депутатите призовават средствата за масова информация към отговорно поведение, което в този напрегнат и изпълнен с провокации момент, е да не дават трибуна на езика на омразата.

Отговорът на "Атака"
Парламентарната група на "Атака" пък излезе с декларация, с която се разграничава от съществуващите провокации, че партията готви повторен митинг на 27 май.
"Никога не съм призовавал към физическо насилие и унищожаване на чуждо имущество", се казва в изявлението от името на лидера Волен Сидеров.

Депутатът от "Атака" Явор Нотев прочете от парламентарната трибуна уведомителното писмо от Сидеров до министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов. С него Сидеров предупреждава, че има информация, че днес срещу посетителите на софийската джамия "Баня Башъ" се подготвят провокации, с които "Атака" няма нищо общо.
"Атака" информира Цветанов, че прави вътрешнопартийно разследване по отношение на лицата, запалили рогозка в близост до джамията на 20 май, като до момента е установено, че те не са членове на партията, се казва още в писмото.

Реакции
Станислав Станилов от "Атака" пък заяви, че парламентарната му група няма да се включи в дебата и гласуването на декларацията на останалите, тъй като тя не е легитимна.
"Не може парламентът да бъде съд и вие да ни осъждате и да ни обявявате за престъпници, преди прокуратурата да е готова с разследването си. Ние сме демократична, но и правова страна, в която правото не може да стои над кривото", каза още той, цитиран от БТА.

Иван Костов обаче заяви, че с приемането на декларацията парламентът противодейства както на реалната заплаха за националната сигурност, така и предотвратява външнополитически проблеми. По думите му документът уверява гражданите, независимо от етническия им произход и религиозните им убеждения, че са защитени.
"Фактът, че политиците не успяват да владеят нервите и емоциите си и не контролират психиката си, дава основание на хората да се превърнат в тълпа и да започнат безредици. Това религиозно напрежение искаме да охладим с тази декларация", аргументира се лидерът на ДСБ, който е инициатор и съавтор на декларацията.

Според него, освен това, декларацията дава гаранции на партньорите ни от ЕС и НАТО, че България е твърдо решена да не се превръща в ксенофобска страна, на партньорите ни от Ислямския свят, че сме в състояние да противодействаме на провокации срещу хората с различно вероизповедание.
"Нека тя да стигне до Арабската лига и Ислямската конференция, за да предотвратим остри реакции от тяхна страна", посочи депутатът.

Заради сблъсъците и поведението на лидера на "Атака” Волен Сидеров в БНР в неделя прокуратурата вече образува досъдебно производство за насаждане на етническа омраза срещу неизвестен извършител. Оттам обаче заявиха, че засега политическата формация не може да бъде забранена. 
Разграничавайки се от действията на Сидеров пък трима депутати напуснаха парламентарната група на партията.

Последна актуализация в 10.30 ч.