Улица във Вашингтон бе кръстена на Димитър Пешев
Улица в столицата на САЩ Вашингтон бе наречена вчера на името на българския парламентарист Димитър Пешев заради заслугите му за спасяването на българските евреи през Втората световна война, предаде Асошиейтед прес.
"Ако имаше по един Димитър Пешев във всяка страна по време на Втората световна война, нямаше да има Холокост", заяви на церемонията главният инициатор на проекта Нийл Глик.
Той разказа, че научил за дейността на Пешев по време на пътуване в България през 90-те години и се свързал с посолството миналата година, за да събере подкрепа за признаването на заслугите му. После посолството отправило писмена молба до властите на окръг Колумбия за одобряване на предложението за преименуване на кръстовището.
Председателят на Съвета на окръг Колумбия Фил Менделсън, който заедно с българския посланик Елена Поптодорова откриха тържествено табелата с името на Димитър Пешев, изглежда също призна сложната и нееднозначна история на България, когато каза: "Дори добрите момент в историята не са перфектни. Те често са опетнени".
По-късно той добави: "Ние сме тук, за да отдадем почит не само на една отделна личност, но на цялата страна, защото България наистина се е отличила".
Димитър Йосифов Пешев е роден в Кюстендил през 1894 година. Завършва право в СУ "Св. Климент Охридски" и през 1935 г. е назначен за министър на правосъдието. През 1940 г. е избран за председател на 25-ото Народно събрание.
Три години по-късно Пешев научава за подписаната тайна спогодба с Третия Райх за депортиране на българските евреи. Той публично протестира срещу намерението те да бъдат изпратени в нацистки концлагери, припомня АП. Димитър Пешев пише остро писмо до премиера Богдан Филов, след което губи поста си. Депортацията е отменена и евреите са пратени в трудови лагери, но не са предадени на нацистите.
През 1945 г. Димитър Пешев е осъден от Народния съд на 15 години затвор за "фашистка дейност и антисемитизъм", но след застъпничеството на евреи, имащи влияние в правителството, е освободен след 13 месеца.
Умира на 25 февруари 1973 година.