Това каза министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов на форум за дългосрочните политики за борба с бедността и социалното изключване, посветен на Международния ден за борба с бедността - 17 октомври, предаде БТА.

Официалното одобрение на националната цел ще бъде на 20 октомври.
Според последните данни от 2008 г. равнището на бедност в България е 21,4 на сто при средно за ЕС 16,5% ( или над 85 милиона души - бел. ред.), припомни Младенов. Това означава, че 1,63 милиона българи живеят в риск от бедност, допълни той.

По думите на министъра национални цели са намаляването на бедността сред децата, сред възрастните хора, безработните и заетите. Тотю Младенов заяви, че увеличаването на минималната работна заплата още от следващата година стои на дневен ред пред правителството и пред парламента, за да бъде осигурено възнаграждение над прага на бедност. Според него увеличаването на минималната заплата е инструмент за намаляване на бедността сред заетите.
Според внесения законопроект на държавния бюджет за догодина обаче не се предвижда увеличение на минималната заплата и пенсиите.

Според изследване на Икономическия и социален съвет (ИСС), представено през май, прагът на бедността у  нас е 13 пъти по-нисък от този в старите страни-членки на Европейския съюз, а спрямо новоприсъединилите се страни е 2,8 пъти по-нисък.  Официалният праг на бедност у нас за 2010 г. е 211 лв. Сумата е със 17 лв. повече спрямо 2009 г., но е едва до 30% от средния доход в страната.
Според последно проучване на Евробарометър, огласено на 27 септември, 92% от българите смятат, че бедността в страната е широко разпространена. Всяко трето семейство с деца е бедно, сочи и изследване на УНИЦЕФ.
В качеството си на председател на ЕС Белгия организира днес и утре в Брюксел
Девета европейска кръгла маса по въпросите на бедността и социалното изключване. Министрите по социалните въпроси от 27-те държави в ЕС ще обсъждат как да намалят броя на бедните. България ще бъде представена от заместник-министър на труда и социалната политика.

По същото време Европейският парламент ще обсъжда и ще гласува резолюция за борба с бедността чрез повишаване на минималния доход. Според нея държавите в ЕС ще трябва да вдигнат гарантираните минимални доходи до 60% от средните. 

Наскоро от трибуната на ООН премиерът Бойко Борисов предложи на света ноу-хау за борба с бедността. Той заяви, че тъй като България е с "по-ограничени финансови възможности", ще даде на бедните страни "максималната подкрепа" чрез "подготвени кадри, експертна помощ и ноу-хау".