Това съобщи председателят на комисията по здравеопазване в Столичния общински съвет доц. Лилянда Еленкова, цитирана от БТА и Дарик радио.

По думите й възражението ще бъде внесено, тъй като Деяна не е починала в АГ "Шейново".

Трагедията с 19-годишната родилка започва на 12 септември т.г., когато момичето постъпва за раждане в АГ "Шейново". След 10-часова неефективна родова дейност лекарите израждат бебето чрез секцио. На четвъртия ден изписват родилката, но след прибирането й вкъщи тя вдига висока температура и започва да повръща. След това момичето е лекувано в четири болници - АГ “Шейново”, Инфекциозна, “Пирогов” и Александровска, но на 24 октомври умира.

Проверката на Изпълнителна агенция "Медицински одит" в четирите болници показа, че след раждането в "Шейново", въпреки високите стойности на левкоцитите на Деяна, не е направена интерпретация на това състояние и не е вписана в медицинската документация. Не са извършени никакви допълнителни изследвания за отхвърляне или доказване на възпалителен процес, се казва още в становището на медицинските одитори. 19-годишното момиче не е било преместено в изолатор, поради липса на такъв в "Шейново", въпреки че състоянието й го е налагало. Тя е изписана въпреки продължаващи повръщане и диария, без контролни изследвания и без адекватна терапия.

В края на ноември изпълнителният директор на "Шейново" д-р Иван Костов подаде оставка след среща с премиера Бойко Борисов.

Сега Лилянда Еленкова заяви, че преди излизането на резултатите от всички започнали проверки не може да се говори за освобождаването на д-р Костов от Съвета на директорите на болничното заведение, на който той все още е член. Трябва да се установи дали има пропуски и в организационната структура на дружеството, допълни тя.