Правозащитници показаха сателитни снимки на лагерите на смъртта в КНДР
Правозащитната организация "Амнести интернешънъл" публикува днес нови сателитни снимки на затворнически лагери в Северна Корея. Бивши интернирани пък разказват за насилие и екзекуции.
Снимките на лагер 15 в южната част на страната и на лагер 16 - в северната, са правени между 2011 и 2013 г. Според фотосите на лагер 16 с площ към 560 квадратни километра за 20 000 затворници, там са изградени нови жилища, което сочи леко нараснал брой на затворниците, отбелязва "Амнести".
Снимките показват активна стопанска дейност в района, по-специално свързана с рудодобив, горска и селскостопанска промишленост. Личи също, че е разширена местната индустриална зона.
Близо 40 жилищни сгради обаче са били разрушени от 2011 г. насам в лагер 15, който заема 370 квадратни километра на около 120 км от Пхенян.
Правозащитниците цитират в доклада си бивши затворници и надзиратели, които разказват за гаври над хората в лагерите. Някои били "принуждавани да изкопават собствените си гробове, а после убивани с удар на чук по темето". Други - душени и след това пребивани до смърт. Имало и жени, които били изнасилвани, а после "изчезвали".
"След като "обслужат" една нощ някой високопоставен функционер, жените трябваше да умрат, за да не разкрие никой тази тайна. Същото ставаше и в повечето лагери за политзатворници", казва беглец от Северна Корея, охранявал преди време лагер 16.
През март 2014 г. следствена комисия на ООН за нарушенията на човешки права в Северна Корея ще представи окончателния си доклад на Съвета на ООН по правата на човека. Това е първото разследване от такъв мащаб, предприемано от орган на ООН във връзка със Северна Корея.
Пхенян обаче не допусна комисията в страната и нарече лъжци разпитаните от нея свидетели.
Преди два дни пък стана ясно, че севернокорейският лидер Ким Чен-ун е уволнил чичо си от важния му пост в армията. Някои приближени на чичото, който дълго време бе смятан за наставник на Ким Чен-ун, пък са били екзекутирани.
Всички членове на армията са били известени за екзекуциите, а чичото Джан Сон-тхек е в неизвестност.