Словенските власти ще позволяват само на онези, които планират да поискат убежище в Словения, да влязат на словенска територия, както и на онези, които идват по хуманитарни причини.
Всеки хуманитарен случай ще бъде разгледан по отделно.

Хърватия заяви по-рано, че ще последва примера на Словения и ще откаже транзит на повечето мигранти от полунощ. 

Загреб вече ограничи броя мигранти, които допуска в страната, а сега ще позволи само на тези с подходящи визи. 

Като реакция Сърбия заяви, че ще хармонизира политиките си с тези на страните членки на ЕС. Сърбия тълкува словенското решение като затваряне на балканския път за мигранти, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.

Вътрешното министерство съобщи, че Сърбия е била информирана от Словения за новите ограничения и добави, че ще действа съобразно с тях, като ще затвори границите си с Македония и България за бежанци и за други мигранти, които нямат валидни визи.

Сърбия не може да се превърне в колективен център за бежанци, посочва вътрешното ведомство.

Мярката означава, че хиляди мигранти, блокирани сега в Гърция на границата с Македония, няма да могат да напреднат на север към Сърбия, Хърватия, Словения и Австрия.

Македонският "Утрински вестник" пита какво ще стане с блокираните мигранти на граничния пункт „Табановци" на македонско-сръбската граница; с тези, които остават на различни места по пътя от Идомени в Гърция до сръбско-хърватската граница. В повечето случаи те вече са върнати от граничните полиции или им е отказан изобщо достъп.

Словенският премиер Миро Церар каза вчера, че европейската среща на върха за миграцията е изпратила много ясно послание на всички трафиканти и на всички мигранти с нередовни документи, че този път вече не съществува, че балканският път е затворен

Алтернативите

Вариантите за алтернативните маршрути, които заобикалят Гърция, насочват вниманието отново към Италия. Но България и Унгария все още не може да бъдат изключени, пише австрийският вестник Der Kurier, цитиран от "Фокус".

Трафикантите може да започнат прехвърлянето на мигранти през техните територии, въпреки че заради граничните укрепления България остана в последните месеци встрани от кризата, предупредиха от Федералната криминална служба на Австрия. 

Учение на границата

Над 400 полицаи и военни проведоха на 5 март съвместно мащабно учение “Граница 2016-а“, което бе разпоредено от премиера Бойко Борисов.

Тренировъчните дейности се състояха на българо-гръцката граница в района на пункт “Кулата“. Армия и полиция разиграха различни ситуации. Бойко Борисов лично проследи учението и остана доволен, като увери, че държавата прави всичко необходимо, за да се гарантира спокойствието по нашите граници.


КРЪСТОСАН ОГЪН: Доколко Гърция се справя с бежанците?
ИЗБРАНО