Радев: Съдебната реформа трябва да е приоритет на новото НС
Отговорност на депутатите е да намерят решение на гражданските очаквания от референдума, съдебната реформа е приоритет, заяви Румен Радев.
В словото си новоизбраният президент изказа признателност за постигнатото от всеки от тях, както и от покойния Желю Желев, защото "държавност се гради с натрупване".
„Реформата на Изборния кодекс трябва да е такава, че да не създаде повече проблеми, отколкото се опитва да реши“, коментира още Румен Радев по повод референдума.
По думите му трябва да се повиши отговорността на народните представители пред избирателите, да се предложи на гражданите избор между личности, но да не се оставят и стотици хиляди българи без политическо представителство. Според него партиите ще станат още по-зависими, лишени от разумно финансиране.
„Липсата на справедливост е друг структурен проблем на българското общество“, каза още Радев. Според него тя е в контраста между столицата и селата, безнаказаната корупция и злоупотребата с власт. Сянката на несправедливостта лежи и върху двете най-важни социални системи – здравеопазването и образованието, добави той.
„Несправедливостта е сред основните мотиви за емиграция. Обществените очаквания са фокусирани в съдебната система, която е призвана да бъде стожер на справедливостта“, заяви новоизбраният президент.
По думите му правосъдието е бавно и се шири усещане за безнаказаност.
„Считам, че съдебната реформа трябва да е приоритет на следващото Народно събрание и да постигне ясни цели - бързо, справедливо и независимо правосъдие. Обществените очаквания са фокусирани в съдебната система. Тук погледът на българските граждани и европейските партньори виждат едно и също“, коментира Радев.
По думите му обаче само промяна в структурата на съдебната власт не решава проблеми в правораздаването, а реформата не трябва да се възприема като панацея за недъзите в обществото.
„Имаме многопартийна система, но партиите са повече от идеите за България. Свикнахме да гласуваме, но мнозина днес не виждат смисъл да го правят, примирихме се с изборните злоупотреби. Отчуждението на гражданите от политическата класа е благодатна почва за популизъм“, подчерта Радев.
Според него ерозията на българската демокрация е ескалиращ проблем, също както и появата на "чуждопоклоннически формации" в "политическата ГМО кухня".
"Като президент нямам амбиция да превишавам своите конституционни правомощия, но няма да допусна и тяхното орязване или фактическо обезсилване. Осъзнавам ясно, че държавният глава по същество е лишен от законодателни и изпълнителни правомощия, но никоя институция сама не е способна да постигне големи национални цели. Президентската институция съсредоточава широк кръг от функции и разполага с правомощия по отношение на трите власти“, каза Радев.
Същевременно заяви, че ще използва всички възможности за насърчаване на диалога между институциите и политическите сили.
"Да си българин не е участ, да си българин е чест. Заедно с вицепрезидента г-жа Йотова ще вложим всичките сили, за да оправдаем доверието", декларира новоизбраният държавен глава.
Той декларира още, че България не трябва да отстъпва от стратегическия си избор - ЕС и НАТО.
Речта на Радев обаче ще бъде запомнена със скандал. След като по време на дългата си слово той заяви: "Моето кредо е малко думи, но резултатни действия", депутати от дясно започнаха да се подсмихват и да обсъждат.
Тогава той се обърна към тях с думите:
"Имате още една седмица".
Това предизвика аплодисменти от социалистите, а някои народни представители от РБ, ГЕРБ и съпредседателят на ПФ Валери Симеонов напуснаха залата.
По-късно той и Цветан Цветанов заявиха, че Радев е обидил парламента.
АНКЕТА: Очаквате ли промяна за България при президента Радев?