Калин Христов: Не съм пожарникар, който ще гаси кризата с капкомер
Отпуснатите в сряда от служебния кабинет 41 млн. лева за подпомагане на най-бедните няма да разклатят финансовата дисциплина и не са риск за бюджета, изготвен от правителството на ГЕРБ.
"Не се чувствам като пожарникар, който гаси кризата с капкомер. Чувствам се като финансов министър в служебно правителство, което трябва да осигури стабилност на страната, да проведе честни избори и да работи в рамките на приетия бюджет", каза министърът.
Преди два дни лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че пакетът от спешни социални мерки е изкривен и се опитва да свие ”един голям социален пожар с капкомер”.
На въпрос дали има риск за бюджетната дисциплина Христов каза, че е въпрос на приоритизирне на разходите.
"Ние съкратихме издръжката на министерствата, но няма опасност те да не продължат да функционират нормално. Няма противоречие и не се създава риск за общото изпълнение на бюджета", заяви той.
Според него забавянето на приходите през януари и февруари вече е преодоляно и това ще си проличи в цифрите за месец март.
Христов поясни, че тези пари са налични, благодарение на намаляването на разходите за министерствата. Общото влияние на парите за програмите за безработица ще бъде върху около 100 000 души.
Той допълни, че втори пакет мерки за подпомагане на най-уязвимите може да бъде одобрен само от следващото правителство.
"Никога не е било анонсирано, че ще бъдат подпомогнати всички майки, защото това е социално подпомагане", каза Христов по повод недоволството, изразено от родителите заради подоходния критерий. "Ние никога не сме анонсирали, че ще бъдат подпомогнати всички, дали сме послание, че в рамките на бюджета ще се помогне на най-уязвимите, а не просто механично раздаване на глава. Бюджетът няма такава гъвкавост и не е това целта", обясни финансовият министър.
Той увери, че „златният стандарт за ДДС" ще бъде въведен в началото на май. Изрядните фирми ще си връщат парите за налога в рамките на 10 дни, като за целта трябва да удовлетворяват редица критерии.
„Данъчните власти трябва да имат доверие в компаниите, да са сигурни, че няма да злоупотребяват", поясни Христов.
Той каза още, че държавата може да се разплати с бизнеса, като му върне всички 108 млн. лв., които му дължи към момента. Всичко зависело от това доколко правилно министерствата ще разпределят бюджетите си.
За това вчера се разпореди и служебният премиер Марин Райков.
Според Христов не е реално в страна, която няма основна макроикономическа стабилност, очакването хората да имат спокойствие да потребяват, а бизнесът да инвестира.
"Никоя сериозна партия, която ще влезе в следващия парламент, няма да постави под съмнение фундаменталните принципи на стабилност на Валутния борд", категоричен бе той.
По повод плоския данък Калин Христов заяви, че не трябва механично да копираме икономически мерки от други страни и да смятаме, че те ще проработят успешно с нашата финансова система.