Живеещият в САЩ Гюлен е обвиняван от Анкара за ръководител на осуетения опит за въоръжен преврат на 15 юли.

За изпращането на делегация в България съобщи турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу по време на голям митинг в Анталия в защита на демокрацията. Той не уточни кого има предвид за екстрадиция, но подчерта, че той е отишъл в България преди пуча.

"В България има един предател, който е избягал там преди това. Ще искаме да ни го предадат, ще изпратим делегация за тази цел в България", каза дипломат номер едно на Турция, цитиран от БНР.

"Някои от престъпниците, които се опитаха да убият президента Реджеп Тайип Ердоган, докато почиваше на Мармарис, успяха да избягат, но няма да успеят да се скрият, защото сме задействали всички сили - институции, полиция, войска. Те ще бъдат заловени рано или късно, където и да се намират. Няма да ги оставим, ще ги изведем пред съда и ще ги накажем", заяви още Чавушоглу.

Отказана екстрадиция на Абдуллах Бююк

От 28 юни досега няма постъпило ново искане на Турция за екстрадиция, на който и да е неин гражданин, каза министърът на правосъдието Екатерина Захариева пред журналисти.

От началото на годината от Турция са постъпили около 4 искания за екстрадиция и по всички се е произнесъл компетентният съд, добави тя.

Цитиран от БТА, министърът  уточни, че по едно от предишните искания има съвпадение само с малкото име Абдуллах (Бююк), като в края на март Софийският апелативен съд е отказал екстрадицията му.

Бююк е следствен по дело за тероризъм в Турция и се твърди, че Турция отново ще поиска той да бъде екстрадиран.

Абдуллах Бююк е освободен от ареста с решение на Софийския апелативен съд още на 28 март тази година, става ясно от справка по казуса в САС. Искане за екстрадиция е било изпратено на 15 февруари от страна на Анадолска главна републиканска прокуратура в Истанбул.

Във връзка с това на турския гражданин е била наложена временна мярка "задържане под стража", която е била потвърдена от съда. На 9 март Софийският градски съд е отказал екстрадиция на лицето, а 20 дни по-късно апелативният съд е потвърдил това решение.

Разказът на Бююк >>

Как се процедира при искане за екстрадиция

Молбите за екстрадиция от молещите държави се подават в писмена форма до Министерството на правосъдието на България. Допустимо е те да се предадат и по дипломатически път или през Интерпол.

След проверка на молбата и ако тя съдържа всички необходими документи - оригинал или заверено копие на присъдата, описание на престъплението, данни за лицето, информация за изтърпяното наказание, МП я препраща на Върховната касационна прокуратура, която задържа лицето за 72 ч. и изпраща преписката на окръжния прокурор, в чийто район се намира лицето.

Прокурорът внася в окръжния съд искане за задържане под стража до приключване на производството и внася преписката за разглеждане от съда.