ГЕРБ се отказаха от данък ”лукс”
Депутатите на ГЕРБ са предложили на министъра на финансите да не се въвеждат по-големи данъци за имоти с данъчна оценка над 300 000 лева.
На вчерашното заседание на парламентарната група на ГЕРБ депутатите са препоръчали в Закона за местните данъци и такси да не се въвежда по-високата ставка за скъпите имоти. По думите на Стоянова аргумент срещу данък "лукс" е сериозната подготовка, която трябва да извършат общините при администрирането на по-високата ставка.
В страната има около 5700 имота с данъчна оценка над 300 000 лева, посочи Стоянова. Това основно са сгради на юридически лица, използвани за търговски и производствени цели, а целта на данък "лукс" е да се съсредоточи върху физическите лица. Затова въвеждането на по-високата ставка се обезсмисля, обясни Стоянова.
Правителството няма да внесе предложение в Закона за местните данъци и такси за данък "лукс", потвърди по-късно в кулоарите на парламента министърът на финансите Симеон Дянков, цитиран от БТА. По думите му, ползите от по-високия данък за скъпите имоти са по-малко от негативите.
Според министъра, едва 6 милиона лева щял да бъде фискалният ефект от въвеждането на "данък лукс" върху имоти и коли и за това не си заслужавало администрирането му, цитира го Дарик радио.
По думите на финансовия министър обаче ще останат заложените в законопроекта за местни данъци и такси по-широки диапазони за определяне на данък сгради от общините. Размерът ще е между 2,5 и 4,5 промила.
Ще се облагат имотите с данъчна оценка под 1680 лв., от които досега не се събираше данък сгради.
Автомобилите с мощност над 149 киловата ще плащат по-висок данък, добавя БНТ.
В проекта за местни данъци е предвидено данъкът за недвижимите имоти да се заплаща на две равни вноски - март-юни и до септември, а не както досега на четири равни вноски.
Променя се и срокът за плащане на данък МПС - юни и ноември.
Вероятно промените в Закона за местните данъци и такси ще влязат за подпис в Министерския съвет.
Според антикризисния план на правителството, одобрен през пролетта, т. нар данък "лукс" трябваше да е за имоти на стойност над 300 000 лв. Данъкът не бе въведен тази година, както се предвиждаше, поради юридически пречки (невъзможност да се повишават данъци в средата на годината.)
За физическите лица пък неотдавна кабинетът лансира идеята е с колкото процента един апартамент е по-скъп от средната данъчна оценка на жилищата в една община, с толкова да скочи и данък сгради за имота. Така, ако един апартамент има данъчна оценка с 5% по-висока от средната за общината, и данъкът за него ще е с 5% добавка към обичайния данък, като не е заложен таван, над който надбавката да не нараства.