Това обяви Румен Радев пред журналисти по повод вчерашната си среща с Бойко Борисов, на която се разбраха да работят заедно по приоритетите на страната. 

По думите на държавния глава тази позиция е много сериозна крачка напред по пътя към създаването на обсъжданата нова антикорупционна структура.

"Моята позиция е много ясна - този единен орган трябва да бъде комплексен, така че да включва ударно в себе си тази широка експертиза – и прокурори, и разследващи полицаи, и служители от ДАНС, и IT специалисти, и финансови, и банкови експерти, така че, когато има някакъв сигнал, той да бъде абсолютно разнищен и да се стигне до дъното, и да се каже има ли корупция, или няма, и ако има – каква е".

Още преди време и Радев, и лидерът на БСП Корнелия Нинова настояха да бъде създаден такъв единен антикорупционен орган.

В края на миналия месец Министерството на правосъдието публикува за обществена консултация предложения, свързани с бъдещия проект за нов вариант на антикорупционен закон. Основното, което се предвижда, е "създаване на нов единен независим антикорупционен орган, който да обединява функциите на съществуващи публични органи и звена с основна роля да извършва реални проверки на декларациите за имущество и интереси, да осъществява производства за установяване на конфликт на интереси и да извършва отнемането на незаконно придобито имущество".

Идеята е в него да влязат още Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ), Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ), Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет (БОРКОР) и ресорното звено на Сметната палата.

Въпреки заявеното от Цачева, че в новия закон няма да се допуска подаване на анонимни сигнали, в предложения за обсъждане текст, се казва:

"Предвидена е възможност всеки, който разполага с данни за корупция по смисъла на този закон за лице, заемащо публична длъжност, да може да подаде сигнал до комисията."