Министърът обясни, че на съвета е обсъдено приемането на механизми за влияние върху големите търговски вериги, които завишават цените и оказват натиск на пазара. За да се намерят такива механизми за въздействие предстои среща с производителите и преработвателите.

Един от механизмите Мирослав Найденов вижда в засилване на контрола върху качеството, което ще стане възможно с новата Агенция за контрол на храните, предаде БТА.

Според производители големите търговски вериги били напълно вредни за българските производители, налагащи им абсурдни условия. Чрез тях освен това се унищожавала цялата мрежа от малки търговски обекти в страната, оплакаха се участници в Консултативния съвет.

Новата цена на хляба ще стане ясна до две седмици и най-вероятно ще бъде с 15-20% по-висока, стана ясно на съвета. Хлебопроизводителите преговарят с търговските вериги за нови цени.

Няма каквито и да било фактори, които да обуславят драстично поскъпване на хляба с 15 или 20% в първите дни на януари или цени на олиото от 5 лв. за литър, каза обаче Найденов. Той посочи, че същото се отнася и за останалите хранителни продукти.

Борсовата цена на олиото е 2,66 лв за килограм, което изключва повишението до 5 лв.,каквато и надценка да му слагат, коментира Найденов. Килограм брашно струва съответно 0,90 лв.
"Хляб има достатъчно. В момента има около 1,6 млн. тона пшеница, до следващата реколта ни трябват около 900 хил.тона, а зърненият баланс е не само осигурен, но има зърно и за износ, което е от около 500 хил.тона. Около 3000 тона зърно за специални тестени изделия само са внесени досега от Казахстан", информира той.

Георги Попов, председател на Асоциацията на хлебопроизводителите, потвърди, че няма основание за лавинообразно поскъпване на хляба, но това не означава, че той ще остане на същата цена. При равни показатели на цени с останалите страни членки на ЕС, няма как да останем на същите цени, коментира той.

До нова реколта тенденциите са за покачване цената на хляба, като дял за това имал и 60-процентната сива икономика. Увеличението ще бъде различно за различните региони, каза още Попов като не се ангажира с конкретна цифра. Себестойността на 700 грама легално произведен хляб е 1,06 лв., уточни той.

Според Савина Влахова, председател на Съюза на мелничарите в България има достатъчно количества брашно и по никакъв начин не може да се стигне до спекулативни цени на брашното. Плавно покачване на хляба щяло да има през следващите години и то било обосновано от покачващата се цена на пшеницата на световните борси. България била страната с най-евтин хляб и тенденцията за изравняване на цените била обективен процес.
Тя обаче ще бъде съпътстване от друга тенденция за повишаване на доходите на българския народ, смята Влахова.

Според нея държавата трябва да постави всички участници в пазара при равни условия и така ще елиминира спекулациите.

Представителите на Съюза на производителите на слънчогледово масло заявиха, че въпреки поскъпването на суровината, заради нейния дефицит, няма никакви причини и основания цената на олиото да бъде 4 или 4,50 лева.