Заседанието е насрочено за 14.00 часа на 1 октомври в заседателната зала на "Дондуков" № 2, като темата ще бъде: "Актуални проблеми на вътрешната сигурност. Неотложни мерки за гарантиране на реда и законността в страната и недопускане на етническо напрежение", съобщиха от пресслужбата на държавния глава.

Доклади по темата ще изнесат зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков, който в момента е изпълняващ длъжността министър, докато Цветан Цветанов е в отпуск като председател на предизборния щаб на ГЕРБ, и
главният секретар на МВР Калин Георгиев.

Според закона за КСНС, членове на Съвета са председателят на Народното събрание, министър-председателят, министрите на отбраната, вътрешните работи, външните работи и финансите, председателят на ДАНС, началникът на отбраната и председателите на парламентарните групи в Народното събрание.

На заседанието е поканен за участие и главният прокурор Борис Велчев.
Самият той нареди днес на подчинените си в цялата страна случаите с насаждане на омраза да се третират като приоритетни, а МВР да извършва своевременни арести.

Първанов свиква съвета за национална сигурност след призивите на отделни политици. Най-ожесточено беше настояването на "Атака". Вчера депутати и привърженици на партията, предвождани от лидера си Волен Сидеров, се събраха със знамена пред президентството и настояваха лично да предадат на президента декларация.

БСП констатира неадекватно и безсилно поведение на изпълнителната власт, специално на ръководството на МВР, във връзка със случилото се в с. Катуница, заяви междувременно днес лидерът на БСП Сергей Станишев на пресконференция.
Според него до безредици се е стигнало заради бездействието на МВР. От левицата ще настояват утре Цветанов да даде обяснение пред парламента за случилото се в Катуница, протестите в страната и мерките, които се взимат.

"Спешно трябва да се събере Съветът по етнически въпроси, който се ръководи от министъра в отпуск. Ситуацията е взривоопасна и трябва да се покаже, че има държава. Не става въпрос за криминален случай, а за политически и социален проблем", добави още Станишев, който подкрепи предложението президентът да свика съвета за национална сигурност.

Председателят на Младежкото обединение на БСП пък Явор Гечев съобщи, че днес ще предадат на главния прокурор документи, намерени от младежи на БСП пред една от опожарените къщи на Кирил Рашков. Той не даде повече подробности, но определи някои от документите като "парещи".
Депутатът Румен Петков пъке коментира, че изгорелите къщи на Цар Киро не се охраняват и изрази съмнения, че така се оказва съдействие от тези къщи да бъдат изнесени документи.

"При инцидента в Катуница полицията направи всичко необходимо, за да не се допуснат жертви в сблъсъците, за да се избегне саморазправа с нахлулата маса хора в имотите на Кирил Рашков", коментира по-късно пред журналисти самият Цветан Цветанов, цитиран от БТА. "Това, към което трябва да се стремим, е да не провокираме напрежение. Нека да помагаме за успокоение, да мислим за перспективите и реалния интегритет", добави той.


Избягване на сензационност, отчитане на последствията, сдържаност и човешка загриженост при отразяването на събитията, свързани с Катуница и последвалите протести - това препоръча в декларация Съветът за електронни медии.
Медиите да не дават трибуна на агресията
и ожесточеността, независимо към кого са насочени, и независимо, че не идват от тях, да информират зрителите и слушателите си като мислещи граждани, а не като екзалтирана маса, допълват от СЕМ.