”Газпром” гарантира до 47 млрд. куб. метра газ през Гърция
Алексей Милер заяви в Атина, че след изграждането на газопровод от Турция - през територията на Гърция ще се транспортират до 47 милиарда куб. метра газ.
Милер посочи, че правителството на Гърция ще подкрепи проекта за създаване на нови газопреносни мощности от границата с Турция. Той добави, че проектът може да бъде реализиран от руско-европейски консорциум и вече има европейски компании, които проявяват интерес.
"Газпром" несъмнено може да привлече 2 милиарда евро за този консорциум, който да изгради сухопътен газопровод в Гърция от проекта "Турски поток", каза Милер.
Той подчерта, че проектът ще бъде реализиран съгласно европейското законодателство. Това никога не е представлявало проблем за руската страна, добави председателят на "Газпром".
Според гръцкия в. "Катимерини" Атина очаква да получи няколко милиарда долара авансово от тази сделка.
Атина е силно зависима от вноса на руска енергия и изрази интерес да се превърне в европейски хъб за газопровода. Тя се надява също да сключи споразумение с руснаците за намаляване на цената на газа, който внася от тях.
Кремъл опроверга финансова инжекция за Атина
По повод визитата на Милер в Атина германското сп. "Шпигел" преди дни обяви, че споразумението, което Гърция и Русия ще подпишат, ще донесе до пет милиарда евро в хазната на Гърция под формата на предплащания за новия газопровод, който ще минава през Турция и Гърция, за да може синьото гориво да стига до Европа.
Информацията обаче беше опровергана по-късно от Кремъл.
Говорителят на Путин Дмитрий Песков каза, че никога не е имало договореност с Гърция за предоставяне на Атина на аванс от 3 до 5 милиарда евро в рамките на проекта за прокарване на участък от газопровода "Турски поток" на гръцка територия.
ЕК: Очакваме детайлите
Проектът "Турски поток" трябва да съответства на нормите на ЕС, заяви говорителят на заместник-председателя на ЕК Марош Шефчович, отговарящ за енергийния съюз, предаде ТАСС, цитирана от "Фокус".
„Готови сме да дадем техническа оценка на този проект, но само тогава, когато видим детайлите. По отношение на този проект, както и по отношение на „Южен поток“ можем да кажем, че всички газотранспортни проекти на територията на ЕС трябва изцяло да съответстват на нормите на ЕС“, каза Анна-Кайса Итконен.
Вертикален газов коридор
На 22 април гръцкият енергиен министър Панайотис Лафазанис ще бъде в София за участие в тристранна министерска среща между Гърция, България и Румъния във връзка с реализацията на проекта за т. нар. вертикален газов коридор.
По този коридор с природен газ да бъдат захранвани страните от региона, съобщи гръцкият сайт нюз.ин, цитиран от БТА.
В рамките на тази среща ще бъде обсъждана и интерконекторната газова връзка между Гърция и България с капацитет до пет милиарда кубични метра газ годишно, чието изграждане се очаква да започне през 2016 г.
"Турски поток"
Газопроводът "Турски поток" е замислен като алтернатива на проекта "Южен поток", който Русия реши да прекрати през декември миналата година.
Трасето на новия газопровод по дъното на Черно море в по-голямата си част ще съвпада със съгласуваното по-рано трасе на "Южен поток".
На 1 декември 2014 г. "Газпром" и турската компания "Боташ" подписаха меморандум за разбирателство за строителството на морски газопровод от Русия до Турция през Черно море с мощност 63 милиарда куб. м. годишно, от които 50 милиарда куб. м. ще се доставят на нов газов хъб на турско-гръцката граница.