Акцията се състоя пред сградата на генералното консулство на Франция. Участниците носеха плакати на турски, английски и френски език с послания “Осъждаме антиромската политиката на Франция“, “Меркел, не се подвеждай по Саркози“ и други. Те поставиха черен венец пред вратата на френското генерално консулство, предаде БНР.

Председателят на Съюза на ромските дружества Мустафа Ташчевир прочете декларация, в която се подчертава, че в основата на проблема е антидемократичната политика на европейски държави като Франция спрямо ромите. Ромският лидер изрази благодарността на турските роми за застъпничеството на турското правителство правителство пред европейските институции.

Преди няколко дни и български роми протестираха пред посолството на Франция в София. Те заявиха, че предлаганите от страната 300 евро, които се дават при изгонването им, са подкуп и те не го желаят.

Вчера френският президент Никола Саркози и германския канцлер Ангела Меркел сложиха точка на спора за депортирането на роми. Между тях имаше напрежение, след като Саркози заяви, че тя подкрепя политиката му и дори започва евакуиране на ромски лагери. От Берлин остро отрекоха.

Междувременно бе съобщено, че френският премиер Франсоа Фийон се е извинил на колегата си от Люксембург Жан-Клод Юнкер за изказване на френски сенатор от управляващата партия Съюз за народно движение. Това заяви външният министър на Люксембург Жан Аселборн, цитиран от Франс прес, цитиран от БТА.
В събота Марини коментира, че "би предпочел през 1867 г. Наполеон Трети и Бисмарк да бяха имали разговор, който да приключи по друг начин и Люксембург да не съществува".

Сенаторът каза това в отговор на критиките на еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг, която е от Люксембург, срещу френската политика на експулсиране на роми, която тя сравни със събитията във Втората световна война. По-късно обаче Рединг се извини за думите си.