От януари до юли 2015 г. повече от 400 000 мигранти са поискали убежище в страни на ЕС, каза говорителят на ЕК Аника Брайдтхард, цитирана от ТАСС и БТА.

Към юли броят на имигрантите се е утроил в сравнение с предишната година, добави тя.

Говорителят уточни, че става дума само за официално подадените документи за убежище, а не за общия брой нелегални имигранти. Тя добави, че проблемът за имиграцията ще бъде обсъден през октомври на Съвета по вътрешни работи.

Вижте снимки >>>


Говорителят на ЕК Кристиан Виганд коментира обстановката в Европа така: 

"Това не е гръцка, италианска, германска, унгарска, френска или австрийска криза. Наблюдаваме глобална миграционна криза, която налага решителни съвместни действия, както сега, така и в дългосрочен план."

По-голямата част от новопристигналите в ЕС мигранти са сирийци и афганистанци, преминали в Гърция от Турция, предадоха по-рано Асошиейтед прес и БТА, като се позоваха на Европейската агенция за управление на външните граници (Фронтекс).
107 500 мигранти са били засечени по границите на ЕС през юли - трети пореден месечен рекорд. За първи път освен това броят на влизанията за един месец е надхвърлил 100 000.

"В Европа е налице критична ситуация, която изисква всички страни членки на ЕС да се намесят", подчерта директорът на Фронтекс Фабрис Леджери. Той призова останалите 26 държави от съюза да окажат по-голяма помощ на Гърция и Унгария.

Близо 2350 мигранти са загинали от началото на годината при опит да достигнат Европа през Средиземно море по данни на Международната организация по миграция.

Германия - топ дестинация

Германия съобщи, че броят на мигрантите, навлизащи в страната, драматично е нараснал тази година. Пристигналите до момента тази година са 360 000.

Поради огромния наплив на новопристигащите им трябва повече време да подават молби за убежище, посочи Министерството на вътрешните работи. До края на юли са били подадени 218 221 молби - увеличение от близо 125 процента.

Германия остава европейска топ дестинация за бежанци, с 43 на сто от общо 400 000 подадени молби за убежище в Европа до края на юни, каза германското МВР.

Германия изпитва затруднения да настани новопристигащите. Близо 45 000 от тях са настанени във временни домове в очакване на резултата от молбите им. За справяне с наплива са необходими места за подслон на най-малко между 100 000 и 150 000 души.

Втора гръцка криза

Европейската комисия е получила от Гърция всички нужни документи за предоставянето на 30 млн. евро от фонда по миграция и вътрешна сигурност, като първата част от сумата ще бъде преведена в скоро време, каза говорителят на ЕК Кристиан Виганд.
21 000 мигранти, предимно от Сирия и Афганистан, са пристигнали в Гърция само миналата седмица, добави той, цитиран от БНР.

Гърция ще превози днес 2500 мигранти с ферибот от о-в Кос до Солун. Оттам мигрантите ще могат да продължат одисеята си в търсене на убежище в по-богатите европейски страни.
Вчера кметът на о-в Кос каза, че ситуцията на острова е като "буре с барут".

Гръцката брегова охрана е спасила 576 мигранти в 23 операции в Егейско море само за последните 24 часа.

Гръцкият остров Лесбос, на който на ден пристигат по 2000 мигранти, е на предела на възможностите си да поема още хора, съобщи неправителствената организация Международен комитет за спасение (IRC), цитирана от Франс прес.

Близо 6500 бежанци са спали в понеделник под открито небе. Билетите за фериботи до континентална Гърция са изкупени за седмица и половина напред, а броят на новопристигащите не спира да нараства.

"Ако не бъдат предвидени още кораби, броят на бежанците на острова ще достигне 20 000", се казва в изявление на организацията.

АНКЕТА: Как да се разпределя имигрантският поток в ЕС?