Това каза министър-председателят Бойко Борисов и посочи, че е поискал прошка, тъй като днес е Сирни Заговезни и традицията е такава. Борисов каза още, че днес е поискал прошка и от всички свои политически опоненти и той също им е простил, предаде "Фокус".

В Посолството ни в Тунис се проведе среща на българската официална правителствена делегация с представители на българската общност в Тунис. В началото на срещата премиерът Бойко Борисов поиска прошка от българите, дошли в резиденцията на посланика, тъй като днес е Сирни Заговезни и такава е традицията. Основни проблеми, които сънародниците ни поставиха пред премиера, са за актуализация на заплатите на лекари и преподаватели, по договори с “Експомед” и “Техноимпекс”, липсата на пенсионно осигуряване за тях в България и в Тунис. Договорът, по който наши специалисти работят в Тунис, е от преди 35 години. Българите настояват за негово осъвременяване, засега няма предприети стъпки за това. Бойко Борисов обеща в понеделник да пита премиера и президента на Тунис от тяхна страна нещо може ли да се направи. В Тунис в рамките на научно-техническото сътрудничество работят лекари по линия на “Експомед” и преподаватели по линия на “Техноимпекс”. Към днешна дата редовни полети между двете страни не се изпълняват. През декември 2010 г. е връчен проект на нова Спогодба за въздушен транспорт и план-график за място и период за провеждане на преговорите. До момента преговорите не са започнали.

При посещението си в Тунис премиерът Борисов откри Тунизийското училище за политика. 20 депутати или една десета от състава на Учредителното събрание на Тунис ще се обучават в него. То е създадено по модела на Българското училище за политика, предаде Дарик.

"Целта ни не е да ви учим и напътстваме, а да споделим нашия опит", каза българският премиер.

Освен действащи депутати в училището за политика, което отвори врати в сграда, собственост на българската държава, там ще се обучават и политици от девет от местните парламентарни партии. "В началото на прехода в България полиците сами се опитваха да напипат пулса на новото политическо поприще и се учеха от грешките си. Вие имате уникален шанс, само една година след революцията, да почерпите от опита на другите и сами да извлечете най-доброто за себе си. Не да ви учим, не да ви напътстваме, целта ни е просто да споделяме нашия опит. Благодарни сме и на нашите предшественици, които, виждате, в която и държава да отидем, са изградили, построили имоти, сгради, които ние сега не можем да поддържаме в необходимия вид. Аплодирам желанието да ги предоставим поне за една много добра кауза, която според мен ще помогне и на тунизийския народ", заяви министър-председателят Бойко Борисов.

"Това, което се случи в Арабския свят след саможертвата на Мохамед Буазизи, беше наистина уникално. И то може да бъде сравнено единствено по размерите си с голямата промяна на края на комунизма в Източна Европа. Аз съм горд, че ние, като страна, която през последните 20 години изживя своя процес на демократизация, можем да споделим опита си, не да го налагаме, а да го разкажем. Промяната не може да бъде наложена отвън, тя може да бъде изживяна, реализирана единствено отвътре. Важно е за нас да разкажем и не само положителния опит, да разкажем негативния опит. Онзи опит, в който ние смятаме, че сбъркахме - избързахме или се забавихме", каза от своя страна министърът на външните работи Николай Младенов.

Той посъветва политиците на Тунис, когато пишат своята нова конституция, да не мислят само как с нея да се предпазят от миналото, но да предвидят какво трябва да решават с основния си закон в бъдеще.

Като гости и първи лектори в Тунизийското училище за политика с делегацията пристигнаха председателят на Конституционния съд Евгени Танчев и председателят на 38-то Народно събрание Йордан Соколов.
ИЗБРАНО