Всички знаете, колко голяма подкрепа има министър Дянков от мен, грешката, която намирам в него е, че много пъти казва нещо, което сме дискутирали, аз стоя зад него, но малко по-рано, отколкото трябва, каза пред журналисти Бойко Борисов, цитиран от "Фокус".

Плановете на финансовото министерство за ускоряване на пенсионната реформа бяха обявени на 15 ноември от зам.-финансовия министър Владислав Горанов. Няколко дни по-рано обаче Симеон Дянков намекна, че ще се наложат промени в плановете за вдигане на възрастта за пенсиониране от 2012 г. 

Премиерът каза, че в сряда ще се срещне със синдикатите, за да разговаря с тях по тези теми.
Той не отговори директно дали би приел председателството на НСТС вместо Дянков, както настояха синдикатите, като уточни, че ще се разбере с тях.
По същество Дянков нищо не е сгрешил, посочи премиерът.

Министър-председателят не отговори и на въпрос, дали утре ще стане ясно остава ли Тотю Младенов министър на труда и социалната политика.
На социалния министър съм му дал срок до утре до срещата той трябва всичко това да ми е разписал, така че като се разбера с тях, да знаем, че сме се разбрали и като правим нещо – да го направим изведнъж, веднага, днес и да не се занимаваме на всеки три-четири месеца с едни и същи приказки, каза премиерът.
По-рано днес Младенов заяви, че е безотговорно да подава оставка сега.

Ако БДЖ не бъде оздравена, всички заети ще останат без работа, заяви още премиерът. В отговор на въпрос той каза, че няма да се намеси, за да спре стачката.
Да са стачкували, когато са харчили пари без да има възвръщаемост, или, когато са им купували влакове и никой не е казал откъде след това ще бъдат платени, каза премиерът, цитиран от БТА. Той отбеляза, че през този период е имало излишък в държавата, откъдето е било възможно да дойде плащането.

Премиерът участва в Общото събрание на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) „Гласът на българския бизнес”. Пред представителите на бизнеса Борисов каза, че пенсионната система не може да съществува, без допълнително финансиране от бюджета. Според него, ако продължим да живеем в тази лъжа, можем да изкараме още две-три години, но в един момент ще рухне цялата система.

Ситуацията в света става все по-сложна. Всяка теория, която, особено в ляво, казва – вдигайте пенсии и заплати, увеличете дефицита - Унгария го направи и сега поколения наред ще плащат тази глупост.
Две са перата, по които стават проблемите – дългът и дефицитът, посочи Борисов и допълни, че имаме нисък дълг и се вместваме в границите на дефицит от 3%.

Фискалната дисциплина е залог за бъдещо по-добро развитие, подчерта Борисов, според когото много държави ни хвалят за тази дисциплина.

Защо ние ще торпилираме цялата кредитна институция в света с опрощаване? Пожелавам успех на гръцките колеги, като наши съседи, но много трудно ще сработи този план. Практиката и животът ме е научил, че думата опрощаване не води до нищо добро, коментира премиерът международния план за Гърция, който предвижда опрощаване от частните кредитори на 50% от заемите им за страната.

Борисов нарече 20-те години преход – управление на компромиса. По думите му това е другото нещо, което почти винаги води до фатален край.
Истината е, че светът се разглези, особено развитите демокрации направиха толкова хубав живота в техните държави, че сравнявайки се с тях, не можем да удържим, каза Борисов.