Министър Московски: По-голяма гавра с българи не съм виждал
Гръцките фермери са предложили вдигане на блокадата за 2 дни,за да се изтеглят колоните, а след това дневни прозорци по 4 часа, но българската страна е отказала
Протестиращи и контрапротестиращи преговаряха днес на ГКПП "Кулата". Срещата се проведе по искане на гръцките фермери и бе насрочена за 13.00 часа.
В нея участваха браншовите организации на българските превозвачи, стачният комитет, който организира контраблокадата, представители на фермерските съюзи в Солун и протестиращите земеделци в Серес.
"По-голяма гавра с българи не съм виждал", каза министър Московски след края на срещата, цитиран от БНР.
Блокадата на 6-те пункта продължава, казаха превозвачите.
Втори ден продължава блокадата на граничния пункт "Златоград".
Областният управител на Смолян Недялко Славов заяви, че пунктът остава затворен и към настоящия момент- повече от 27-28 часа от петък сутринта. Няма драстично натрупване на моторни превозни средства и от двете страни. Не повече от 10 са, но още в чертите на Златоград има патрул, който предупреждава пътуващите в посока Гърция, че пунктът е затворен и се отбиват още в самия град. Няма напрежение и тежки случаи, които налагат преминаване.
Заедно с общината са осигурени вода, продукти от първа необходимост, храна за хората, които са главно румънски граждани, пътуващи транзитно през България, които са в невъзможност да се върнат, или да останат в България или Гърция.
В момента няма никакво напрежение на граничния пункт. Блокадата остава, безсрочно, с надеждата, че този въпрос най-накрая ще намери решение.
Четвърти ден продължава контрапротестът на българските превозвачи и на граничния пункт "Капитан Петко войвода". На гръцка територия има блокирани български ТИР-ове. Шофьорите им продължават да настояват да бъде освободен коридор за тяхното предвижване, заради бързо развалящите се стоки.
Контрапротестиращите са категорични, че блокадата няма да падне, докато гръцките фермери не отворят окончателно граничните пунктове.
Втори ден е затворен и граничния пункт "Ивайловград-Кипринос". По-рано днес Асен Въжелиев от Управителния съвет на Съюза на Международните превозвачи заяви, че контрапротестът на българските превозвачи е безсрочен и ще бъде спрян само, ако гръцките фермери прекратят действията си, с които парализират движението през границата.
"В момента сме 10 човека от стачкуващите тука. Пропускаме само майки с деца, бременни жени и тежкоболни. Има коли, има хора. Спокойна е границата. Това е засега положението. Няма яснота още кога ще освобождаваме границата. Ние ще останем докрай, да", декларира той.
От близо месец ситуацията по българо-гръцката граница е усложнена.
Заради неспазените обещания от страна на гръцките фермери, които бяха обявили график за пропускане на камиони, българските превозвачи обявиха контраблокада.
Близо 15 млн. евро са щетите за българските превозвачи от блокадата
Това са само преките им загуби: командировъчни, неустойки, гориво, престой на камионите, изчисляват браншовите организации на транспортните фирми.
Непреките - развалена стока и пропуснати ползи, никой не може да изчисли. Големият въпрос пред нашите превозвачи сега е към кого и как да предяват искания за обезщетения - гръцката държава, протестиращите фермери или Европейската комисия.
Практиката от последните 7 години показва, че български превозвачи и експортно ориентирани фирми не са получили нито лев обезщетение или компенсация нито от ЕС, нито от съдебни дела.
А колективните искове стигат до задънена улица. Говорителят на ЕК Лусия Коде заяви за БНТ, че Комисията следи отблизо ситуацията с блокадата.
На 18 февруари Комисията е получила информация от Гърция какви мерки взима, за да осигури свободното движение на стоки.
В момента Комисията преглежда отговора.
Посланиците на Гърция и България в ЕС са поканени на среща, в която да бъде обсъдена ситуацията и да се потърси дългосрочно решение.