Той определи информацията от спецслужбите като много мощен инструмент при назначенията на магистрати, предаде "Дневник".

"Когато член на Висшия съдебен съвет дава гласа си за назначението на даден пост, той го прави по вътрешно убеждение, но данните от службите ще му помогнат да даде и допълнителна аргументация на вота си", разви тезата си вътрешният министър.

Той подчерта, че отговорността на всеки избор е на тези, които го правят.
Заради това според него Висшият съдебен съвет трябва да спре да гласува тайно, за да се знае кой е дал доверието си за определен човек, предаде БТА.

Министърът заяви, че досега ВСС не е сметнал за необходимо при взимането на кадрови решения да се възползват от тази възможност. Според Цветанов законодателна инициатива в този случай не е необходима. По думите му не е пречка членовете на ВСС да попълнят заявления и за 10-20 дни да получат допуск до тази информация.
След въпрос за това дали има опасност някой от магистратите да не издържи на проверката, Цветанов каза, че може би това е причината да не се извършат тези неща толкова дълго време. Той посочи, че има подобни несполучливи назначения на магистрати, но отказа да ги назове поименно.

Вицепремиерът заяви, че вместо членовете на ВСС да се чудят какво да правят със Специалните разузнавателни средства, свързани с "високопоставения магистрат, обвързан с "Октопода", са можели да предприемат действия и за 20 дни да получат допуск до тях.
Името на шефа на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов беше оповестено във в. "24 часа" като въпросния магистрат, за когото пръв съобщи именно Цветанов, но не назова името му. Пенгезов отрече и до момента няма данни той да е замесен.

"Много по-важно е независимата власт да е независима, а не да е оплетена в Красьо Черния, "Октопод" и други подобни", каза Цветанов.

За първи път от месеци Цветанов не нападна съдебната власт, а напротив - заяви, че има много неща за споделяне, а не за противопоставяне.
"Трябва да успеем да си кажем много неща и да започнем един оздравителен и конструктивен диалог", добави министърът.

Пред събралите се на конференцията прокурори той повтори обещанието на премиера Бойко Борисов, че никой няма намерение да прави прокуратурата част от изпълнителната власт.
"Напоследък имаше нападки, че МВР иска да изземе прокуратурата в изпълнителната власт, но тя ще си остане там, където е сега и това, че има добро взаимодействие с МВР говори само за волята ни за борба с престъпността и води до ефективност на съвместните ни действия", каза Цветанов.