Сирия свалила погрешка турски изтребител?
Турски изтребител F-4 изчезна по обед от радарите над Средиземно море, югоизточно от провинция Хатай, граничеща със Сирия. Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви, че не може да потвърди, че Сирия е признала, че е свалила самолета и се е извинила, както го цитираха агенции по-рано, съобщи Ройтерс.
Ердоган "заяви, че извиненията са били направени по много сериозен начин от страна на Сирия във връзка със събитието и че е изразила голямата си тъга и заявила, че става въпрос за грешка", писа по-рано в. "Хабертюрк" след разговор с премиера, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Ердоган уточнил, че двамата пилоти на изчезналия боен самолет все още са живи. "В този момент нашите военно-въздушни сили и военноморският ни флот извършват издирвателни и спасителни операции и за щастие нашите пилоти са живи, само сме изгубили връзка със самолета", заявил той пред журналисти в самолета, с който пътува от посещение в Бразилия.
Телевизия НТВ цитира анонимни военни източници, според които самолетът паднал в сирийски води, но не е имало нарушение на границата на Сирия.
Премиерът свика тази вечер кризисно заседание с началника на ГЩ на турските въоръжени сили и множество министри в Анкара след съобщението за инцидента със Сирия, която е съседна на Турция.
Началникът на ГЩ Неждет Йозел, министърът на вътрешните работи Идрис Сахин, министърът на външните работи Ахмет Давутоглу, министърът на отбраната Исмет Йълмаз и директорът на тайните служби Хакан Фидан ще присъстват на заседанието, съобщи Анадолската агенция.