Pro et contra - какво говори в полза на Камала Харис и какво - против нея
Даренията валят, тонът ѝ е агресивен, тя създава дух на оптимизъм сред демократите. Но колко силна е в действителност потенциалната нова опонентка на Доналд Тръмп?
В крайна сметка Ники Хейли може да се окаже права. "Партията, която първа се откаже от 80-годишния си кандидат, ще спечели тези избори", прогнозира тя по време на републиканската първична кампания преди няколко месеца. Старият клип с прогнозата на Хейли в момента е на почит в социалните мрежи - особено сред поддръжниците на демократите, разбира се, пише "Шпигел".
След оттеглянето на президента Джо Байдън тази луда предизборна кампания в САЩ започва отначало. Демократите и техният вероятен кандидат за президент Камала Харис се надяват все пак да победят Доналд Тръмп. През нощта различни американски медии съобщиха, че тя вече има достатъчно делегатски гласове за номинация.
"Ако се борим, ще спечелим", крещеше Харис пред поддръжници в предизборния щаб на демократите в Уилмингтън в американския щат Делауеър в понеделник по време на първата си голяма изява след оттеглянето на Байдън.
При това трикът за Харис ще бъде да проведе безупречна кампания. Вече става ясно, че тя има някои ясни предимства пред Тръмп (за недостатъците ще стане дума по-късно).
Плюс за Харис: американците харесват новото
Социолозите предполагат, че тези избори могат да бъдат решени от една конкретна група: "двойните хейтъри". Това са гласоподавателите, които не искат да видят нито Тръмп, нито Байдън на президентския пост. С Харис вече има реалистична оферта за тази група - а на 78 години Тръмп изглежда много, много стар.
Американките и американците обичат новото. Харис не само може да твърди, че е с 19 години по-млада от Тръмп, но и че е символ на смяната на поколенията в политиката. Ако успее да създаде дух на оптимизъм, както направи Барак Обама през 2008 г., това може да ѝ помогне да мобилизира много по-млади избиратели.
Това включва и широкото използване на платформи като TikTok за предизборната кампания. Харис вече е изпратила сигнал към по-младото поколение: Новият дизайн на страницата на кампанията й наподобява отчасти обложката на хип-хоп албума Brat на попзвездата Charli XCX. Джо Байдън или неговият екип едва ли биха стигнали до подобна тази идея.
Тя може да атакува Тръмп по-добре
Демократите са изпълнени с очакване за новата предизборна кампания, като преди всичко очакват Камала Харис да предприеме яростна атака срещу Доналд Тръмп. Неговите прегрешения сякаш бяха напълно забравени междувременно заради дебата за възрастта на Джо Байдън. Това ще се промени с Харис: "Прокурорката ще представи доказателства по делото срещу престъпника", възхищава се сенаторката от Демократическата партия Елизабет Уорън за съпартийката си Харис. Под "престъпник" се има предвид Тръмп.
Дипломираната юристка наистина може да бъде остър оратор. Тя даде малка представа за това по време на появата си в Делауеър: Харис каза, че като прокурор в Калифорния се е сблъсквала с много негодници. "Познавам хора като Доналд Тръмп".
Много ще зависи от това как ще се представи в телевизионния си дуел срещу Тръмп. Ако след оттеглянето на Байдън дуелът се проведе по план през септември, Харис ще има шанса да направи ясен контраст на Тръмп пред милионна аудитория - чрез свежест, бърз ум и яснота на аргументите си.
Харис може да си върне твърдия електорат
С оттеглянето на Байдън от демократите сякаш отпадна истинска тежест. Събирачите на средства на партията поставят нови рекорди. Те отново получават много малки дарения, но и големи дарения от Холивуд и Силициевата долина. Само за 24 часа са събрани рекордните 81 милиона долара. Предизборната каса на Харис скоро трябва да бъде пълна до пръсване, което е една от основните предпоставки за успешна кампания в САЩ. Това е така, защото пускането на телевизионни реклами в отделните щати в частност може да струва цяло състояние.
Противно на първоначалните опасения, партията е и много единна. Практически всички основни партийни фигури вече подкрепиха Харис. Социолозите са убедени, че Харис ще се хареса на милиони жени с ясното си послание за абортите. Тя може да спечели точки и сред групите, които напоследък се отдръпнаха от демократите в някои области. Сред тях са чернокожите и латиноамериканците във важни щати като Джорджия и Невада, но и например американците от арабски произход в "спорния щат" Мичиган. Те се възмущават от подкрепата на Джо Байдън за Израел по време на войната в Газа.
А недостатъците?
Победата на Камала Харис в никакъв случай не е предрешена. Една от най-големите силни страни на Джо Байдън беше, че по време на предизборната кампания през 2020 г. той успя да примами консервативните, по-възрастни, бели избиратели в щатите от "ръждивия пояс" като Пенсилвания и Уисконсин да се откажат от Тръмп. "Скрантън Джо", както президентът обичаше да се нарича във връзка с произхода си от малък работнически град в северната част на страната, беше добре приет от тези избиратели. Остава да видим дали демократите ще успеят да направят това отново с Камала Харис начело. Очевидно Джо Байдън също е имал своите съмнения тук. Твърди се, че това е била една от причините, поради които той се е колебаел дали да се оттегли.
Републиканците вече отправят нападки срещу Харис, някои от които са женомразки и расистки, в опит да опетнят имиджа ѝ сред по-консервативните избиратели.
Харис е атакувана като ляв говорител на движението "Woke". Редица поддръжници на Тръмп разпространяват в "Х" (бившия Twitter) лъжата, че като дъщеря на имигранти тя дори няма право да се кандидатира за президент. Тя е оклеветена и като така наречения "DEI hire" - с други думи, като кандидат, който е бил издигнат само заради цвета на кожата и пола си.
Но има и още повече проблеми: В шумотевицата около напускането на Джо Байдън донякъде се забрави, че президентът беше непопулярен не само заради възрастта си. Много американци са недоволни от състоянието на икономиката в частност и неведнъж заявяват в проучванията, че се надяват Тръмп и републиканците да подобрят личното им финансово положение. Това важи с особена сила за много колебаещи се гласоподаватели в по-добре осигурените предградия на големите градове. "It's the economy, stupid" ("Това е икономиката, глупако") - старият предизборен лозунг на съветника на Бил Клинтън Джеймс Карвил би могъл да се приложи и на тези избори: "Става въпрос за икономиката, глупако!"
Тъй като Камала Харис беше част от администрацията на Байдън като вицепрезидент, може да ѝ бъде трудно да формулира ново, убедително послание за тези колебаещи се избиратели. Тръмп и републиканците ще я обвинят за високата инфлация в САЩ.
Същото важи и за ситуацията по границата с Мексико. Тръмп и републиканците държат на своето и искат да превърнат имиграцията в южната част на страната в основен въпрос на предизборната си кампания. Как Харис възнамерява да се противопостави на това, не е ясно.
Решаващият фактор за Камала Харис и демократите през следващите седмици вероятно ще бъде дали социологическите проучвания ще се подобрят значително в тяхна полза. Тръмп все още има малка преднина в повечето проучвания, включително и при пряко сравнение с Харис. Това обаче са предимно по-стари анкети от ерата на Байдън.
Поради това е ясно също така, че ако данните за Харис не се подобрят скоро, демократите могат да започнат да обсъждат дали наистина е било толкова отлична идея да се замени Байдън.