Чуйте статията:

През последните години младите хора в Европа присъстват все по-осезаемо в обществения и икономическия живот - чрез граждански инициативи, предприемачество, технологични общности и активна позиция по теми като климат, иновации, образование и конкурентоспособност.

Това постепенно променя и начина, по който институциите и бизнесът мислят за тяхната роля. Младите все по-често не се разглеждат само като работна сила, а като участници в разговорите, които ще определят посоката на развитие през следващото десетилетие.

В този контекст Green Transition Forum 6.0 за първи път включва в основната си програма Младежки форум - "Empowering Global Changemakers" (3-5 юни), посветен на активното участие на следващото поколение.

Стратегическо партньорство с Центъра за развитие на човешките ресурси

Младежкият форум се реализира в стратегическо партньорство с Центъра за развитие на човешките ресурси - Националната агенция по програмите "Еразъм+" и "Европейски корпус за солидарност" в България.

Центърът има ключова роля в насърчаването на образователната мобилност, международния обмен и развитието на младежките политики. Подписаното споразумение дава възможност за привличане на по-широк кръг младежи от България и други европейски държави. Така чрез програмата "Еразъм+" ще бъде осигурена възможност за участие на млади хора и студенти от страната и чужбина чрез регистрация на този линк:

https://www.salto-youth.net/tools/european-training-calendar/training/youth-forum-empowering-global-changemakers-one-card-one-europe-enhancing-mobility-with-the-erasmus-student-card.14575/

Защо младите са част от този разговор?

Младежкият форум събира млади предприемачи, програмисти, иноватори, студенти, ученици, млади учени и спортисти, които ще участват в обсъждането на конкретни политики и икономически решения.

Поколението, което днес навлиза на пазара на труда и в публичния живот, го прави в условията на ускорена технологична промяна и нови икономически модели. Техният опит и очаквания са част от средата, в която се вземат решения - защото именно те ще живеят най-дълго с последиците от тях.

В рамките на Младежкия форум са предвидени срещи с представители на Европейската комисия, Европейския парламент и Комитета на регионите, както и с предприемачи, инвеститори и университети от България и други европейски държави. Форматът включва работилници, симулации на политически процеси и представяне на предприемачески идеи.

Очаквания и реалност: какво искат младите и какво търсят работодателите?

Един от ключовите панели ще бъде посветен на връзката между младите хора и пазара на труда. В дискусията ще участват представители на компании, HR експерти и млади професионалисти. Фокусът ще бъде върху конкретни въпроси: кои компетенции са търсени през 2026 г., как могат да се придобиват по-ефективно още по време на обучението и как организациите адаптират средата си към новото поколение служители.

Финансовата грамотност, доброто CV и значението на LinkedIn

В рамките на Младежкия форум са предвидени панели, посветени на финансовата грамотност с участието на инвеститори и предприемачи. Темите включват управление на лични средства, първи инвестиции и планиране в променяща се среда.

В програмата има и практически сесии за подготвяне на CV и за изграждане на убедителен LinkedIn профил, който все по-често е първата визитка пред работодатели, партньори и инвеститори.

Наред с кариерните теми ще има и отделен блок, посветен на психичното здраве - разговор за стреса, натиска за постижения и влиянието на дигиталната среда върху младите поколения.

Доброволческата програма на Green Transition Forum 6.0

Паралелно с участието в Младежкия форум е отворена и доброволческата програма в рамките на Green Transition Forum 6.0.

Тя дава възможност на младите хора да се включат в организацията на събитие от европейски мащаб и да придобият практически опит в среда, в която се срещат с институции, бизнес и медии. Регистрацията е отворена на сайта: I want to be a Volunteer - Green Transition Forum