Какво се случи в Судан и кои сили си противостоят
Редица страни призоваха за спиране на насилието
В Судан при опит за военен преврат се стигна до сблъсъци между армията и паравоенна проправителствена група. Днес около 10 ч. местно време в суданската столица Хартум, както и в околностите на града, избухнаха въоръжени сблъсъци между суданските Сили за бързо реагиране (СБР) и редовната армия на страната. Стрелба се чуваше около щаба на суданската армия и Министерството на отбраната в централната част на Хартум, както и в северната част на столицата, където се намира президентският дворец. Местни жители съобщиха, че са видели артилерийски установки и бронирани автомобили по улиците на града.
Още по темата
Представители на СБР заявиха, че военните са обградили една от базите на групировката в Хартум и са я обстрелвали с различни оръжия. Ръководителят на СБР Мохамед Хамдан Дагало обвини суданската армия в опит за държавен преврат и заяви, че части на въоръжените сили са се присъединили към групировката в град Мерове, а "много други части са се предали". От своя страна суданската армия нарече СБР "бунтовническа сила" и я обвини, че атакува държавни и стратегически обекти.
СБР обяви, че е поела контрола над международното летище в Хартум и Ел Фашер, както и над военновъздушните бази в Мерове и Джебел Аулия. Все още не е възможно да се потвърди независимо тази информация, но местните медии съобщават, че летището в суданската столица е преустановило дейността си. Авиокомпаниите от Египет и Саудитска Арабия са преустановили полетите си до Хартум.
SUDAN: At the Khartoum airport, civilian planes on fire as govt’s army and paramilitary forces engage in fierce fight. pic.twitter.com/pgY78Qoyix
— Kenya West (@KinyanBoy) April 15, 2023
Около 11 ч. местно време кореспондент на Al Jazeera съобщи, че престрелките между СБР и военните на летището и около него продължават.
Също така бе съобщено се, че Боинг на украинския нискотарифен превозвач SkyUp се е запалил на летището в Хартум. От авиокомпанията съобщиха, че един от двата самолета на SkyUp на суданското летище е задействал аварийния радиофар, но все още не е възможно да се установи състоянието на самолета и нанесените му щети.
Базираният в ОАЕ арабски телевизионен канал Al Arabiya съобщи, че на летището в столицата е изгорял самолет на ООН, а Airbus A330 на Saudia също е бил повреден.
Не след дълго СБР заяви за превземането на президентския дворец - армията отрече тази информация. По-късно командващият суданската армия генерал Абдел Фатах ал-Бурхан заяви, че военните контролират президентския дворец, военния щаб и летището. Медиите съобщиха, че суданската армия е нанесла въздушни удари по щаба на специалните сили в Хартум.
Сюлейма Ел Халифа от отдела за борба с насилието над жени към суданското правителство заяви пред "Ал Джазира", че "никой няма информация за това, което се случва", а телевизията "излъчва все едно е нормален ден".
Би Би Си, позовавайки се на лекарски съюз, съобщава, че двама цивилни са били убити близо до летището в Хартум, а друг в провинция Северен Кордофан. Освен това, според медицинските служители, девет души са били ранени.
Посланикът на САЩ в Судан Джон Годфри реагира на събитията. "Ескалацията на военното напрежение в преки военни действия е изключително опасна. Призовавам висшето военно ръководство да прекрати военните действия", написа той в Туитър. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова суданските сили за сигурност незабавно да прекратят насилието.
Руското посолство в Судан също призова за прекратяване на огъня и преговори, като подчерта, че дипломатическата мисия е обезпокоена от "ескалацията на насилието" в страната. Посолството съветва руснаците в Судан "да си останат у дома и да запазят спокойствие". Освен това Египет и ОАЕ призоваха страните в конфликта да проявят сдържаност.
Бившият министър-председател на Судан Абдала Хамдук, който подаде оставка през януари 2022 г., призова военния лидер на Судан Фатах ал-Бурхан, командирите на армията и ръководителите на СБР незабавно да прекратят боевете, които засягат жителите.
През 2019 г. СБР и суданската армия извършиха военен преврат в страната и отстраниха от власт президента Омар ал-Башир, който управляваше Судан в продължение на 30 години. През октомври 2021 г. в Судан отново бе извършен преврат с участието на СБР и редовната армия. Оттогава страната се управлява от Преходния суверенен съвет - преходна гражданско-военна администрация, в която участва лидерът на СБР Мохамед Хамдан Дагало.
Суданската армия и продемократичните групи настояват за интегриране на СБР във въоръжените сили. Преговорите по този въпрос доведоха до конфликт, който в началото на април отложи за трети път подписването на споразумение между гражданско-военната администрация и опозицията за създаване на преходна гражданска власт в страната, което включва избор на министър-председател и президент.