Кабинетът на Димитър Попов: Съгласие между политически противници, изтраяло само година
На 20 декември 1990 яростните опоненти БСП и СДС се събират в правителство на "мирния преход", но с подкрепата на всички останали във ВНС
През последните дни немалко анализатори се връщат назад в годините и правят аналогии с политическата криза от 1990 и намирането на изход от тази в момента по модела на формирането на кабинета "Попов". Един от първите, подхвърлил тази идея, беше лидерът на ДСБ Атанас Атанасов, чийто предшественик начело на партията - Иван Костов, пък бе един от министрите в онзи експертен кабинет. Други политици, като Тома Биков от ГЕРБ, не са съгласни с аналогиите между днешната опция за формиране на кабинет и онзи момент на съгласие. Но и разликите, и приликите са налице. Въпрос на калкулация на политическия риск и желание за поука от историята. Към нея поглеждаме и с фоторепортерското свидетелство на майстора на кадъра Иван Григоров.
Още снимки вижте ТУК>>
Часът е 3.30 сутринта на 20 декември 1990 г. - ден по-късно парламентът ще се разпусне за първо официално празнуване на Коледа.
Само минути по-рано с тайно гласуване, с бюлетини в урните, депутатите от 7-ото Велико народно събрание избират правителството на Димитър Попов. Наричано експертно, но реално съставено с участието на политическите сили след дълги преговори и подписано споразумение между партиите.
Хронологията на събитията до момента на клетвата - на 30 ноември премиерът Андрей Луканов, начело на кабинет на БСП, е принуден да подаде оставка заради протестите, купонната система, празните магазини, режима на тока, липсата на бензин и изобщо всичко онова, което днес наричаме "Лукановата зима". Той ще изпълнява премиерските функции до подписване на споразумение между политическите сили "за формиране на национално правителство за мирния преход към демокрация" и избиране от ВНС на състава на това правителство. На 7 декември ВНС одобрява предложението на председателя на републиката Желю Желев - съдията Димитър Попов, добил популярност като член на ЦИК от първите демократични избори през юли, същата година, да направи предложение за състав на МС в седемдневен срок. Тъй като преговорите между партиите са тежки и дълги, този срок е удължен от 14 декември до 19 декември с решение на ВНС.
На същата дата, една минута преди полунощ срещу 20 декември, в пленарната зала влиза Димитър Попов и докладва пред ВНС, че е изпълнил успешно мисията и е успял да сглоби кабинет. "След продължителни консултации, сложни преговори, които са лесно обясними с оглед на трудността на поставената ми задача, която аз приех със съзнание за отговорност, обясними с наистина сложните отношения между политическите сили, представени в НС, благодарение на добрата воля на политическите сили съм в състояние да съобщя, че изпълних възложената ми задача. Искам да ви прочета листата на правителството на Република България", заявява пред депутатите юристът.
В скобите слагаме пропиления шанс на тогавашния лидер на СДС Петър Берон да стане премиер - спретват му компромата с досието от Шесто управление на Държавна сигурност и планът той да оглави кабинета на съгласието пропада.
Принципът на разпределение на министерските постове в кабинето "Попов" е в съотношение 7:6:3:2. Квотите съответстват на постигнатия резултат от отминалите през юли избори - седем министри получава БСП, шест министерски кресла са заделени за СДС, трима за БЗНС и двама безпартийни. Председателят на Министерския съвет Димитър Попов има трима вицепремиери - по един за всяка партия, участваща в коалицията - Александър Томов е вицепремиерът на БСП, Димитър Луджев на СДС, а Виктор Вълков, лидерът на БЗНС "Александър Стамболийски", е третият. ДПС, която тогава всъщност е била трета по резултат политическа сила, не участва в кабинета, но подкрепя правителството.
Министър на финансите става Иван Костов. Министър на индустрията, търговията и услугите - Иван Пушкаров, и двамата от СДС. Социалистът Атанас Папаризов поема външноикономическите връзки.
Единствената жена в кабинета е Емилия Масларова, представител също на БСП - тя е избрана за министър на труда и социалните грижи. Министър на транспорта е Веселин Павлов, министър на правосъдието Пенчо Пенев, на отбраната - Йордан Мутафчиев, министър на външните работи е вицепремиерът Виктор Вълков, министър на земеделието - Борис Спиров. Министър на околната среда - Димитър Воденичаров, биолог от Пловдив, министър на здравеопазването - именитият лекар Иван Черноземски, министър на просветата Матей Матеев, министър на науката и висшето образование - социологът от СУ Георги Фотев, министър на културата - цигуларят Димо Димов. Начело на МВР застава безпартийният адвокат Христо Данов. По споразумение между партиите вътрешното министерство е трябвало да бъде оглавено от човек, което да се ползва с доверието на всички политически сили.
Единствената жена в кабинета на Димитър Попов - Емилия Масларова, социален министър
Към гласуването се преминава без дебати. Зам.-председателят на ВНС Гиньо Ганев напомня, че "правителството, министрите и личностите са резултат от продължителни обсъждания от различните политически сили, представени в 7-ото ВНС, въз основа на политическо споразумение, подготвено и подписано от тях". И отбелязва, че "за първи път от много време този състав отразява едно общо съгласие". "Ето защо съществува и конституционната, и процесуалната възможност да не се развива дискусия по това предложение", казва юристът.
Дискусия в пленарната зала няма, но представителите на политическите сили, които влизат в кабинета, правят кратки изявления с уверение за подкрепа за безпроблемното избиране на кабинета "Попов".
От името на ПГ на БСП думата взема председателят на партията Александър Лилов, който поздравява Димитър Попов "с успешното изпълнение на неговата мисия да състави правителството на мирния преход".
Лидерът на БСП поздравява Иван Костов и Иван Пушкаров, двама от представителите на СДС, влезли като министри в правителството на "мирния преход"
"Ние ще подкрепим състава и структурата на предложеното правителство. Те бяха съставени след продължителни преговори между всички политически сили, представени във Великото народно събрание. Според нас този резултат доказва, че при добра политическа воля могат да се решат и най-трудните въпроси, пред които днес е изправена България. Пожелавам успех на новото правителство", заявява Лилов.
От името на СДС става Петър Корнажев. "Парламентарният съюз на демократичните сили ще подкрепи предложения състав на Министерския съвет. Ние считаме, че в този ден, в този час за спокойствието на България това е необходимо и ще гласуваме за този кабинет", гарантира подкрепа и Корнажев.
"От името на членовете на парламентарната група на БЗНС изразявам задоволството си, че макар и в този късен час, натежал от умора за всички нас, сме тук, за да приветстваме изпълнената задача на г-н Димитър Попов. Ние призоваваме всички да гласуват за създаването на това правителство, необходимо на България, като подчертаваме, че това става въз основа на политическото споразумение, подкрепено от всички нас", декларира и Елена Кирчева от земеделците.
Тримата вицепремиери подписват клетвените листове - Томов, Луджев и Вълков, излъчени от трите политически сили, сформирали кабинета "Попов"
Вотът започва след полунощ, а най-много гласове измежду министрите получават Димитър Воденичаров, Димо Димов и Емилия Масларова - по 300-302 от всички гласували. Най-малко депутати гласуват за Иван Костов като министър на финансите, а вотът за него е почти поравно разделен - 164 гласа "за" и 162 "против". Останалите членове на кабинета събират средно по около 240 до 280 гласа депутатска подкрепа.
Словото на новия председател на Министерския съвет Димитър Попов е повече от лаконично: "Моля, приемете моята и на членовете на правителството дълбока човешка благодарност за вашето доверие, за вашия вот, за вашата вяра в нас и за нашата обща надежда. Благодаря още веднъж". Преди това председателят на ВНС Николай Тодоров, за да докаже, че и избирателите подкрепят постигнатото съгласие на партиите, съобщава от трибуната, че преди малко му се е обадил младеж от Ямбол на име Снежан Танев, и цитира неговия поздрав: "Аз съм млад социалист, но се радвам безкрайно, че най-сетне стигнахте до едно такова правителство. Предайте моите най-сърдечни поздрави на г-н Димитър Попов".
Така два-три часа преди разсъмване на 20 декември 1990 г. България се събужда с ново правителство, а председателят на НС Николай Тодоров закрива заседанието с пожелание към депутатите: "Пожелавам ви приятен и спокоен сън".
Клетвата в пленарната зала е в следобеда на същия ден, след като преди това са обучавали депутатите на новата електронна система за гласуване - до този момент вотът е с вдигане на ръка.
Димитър Попов подписва пръв клетвения лист като председател на Министерския съвет, зад него реда си чакат министърът на културата Димо Димов и вицепремиерите Александър Томов и Димитър Луджев
Снимка: Иван ГригоровСлед 15.00 часа, поспали и отпочинали след нощното заседание, депутатите от 7-ото ВНС и членовете на кабинета "Попов" се събират за тържествения момент. Новите министри наобикалят трибуната и произнасят малко по-различна от днешната клетва:"Кълна се в своето отечество България, че ще бъда верен на Конституцията и закона. Във ВНС ще пазя и следвам пълномощията, дадени ми от народа. Добруването и благото на българския народ са мой свещен дълг и нека България бъде мой съдник. Винаги ще помня, че няма нищо по-свято и по-високо от истината, свободата, демокрацията. Заклех се". Тържествените слова са произнесени, звучат ръкопляскания, министрите и самият Димитър Попов подписват клетвените листове. Фотоапаратите щракат, сред колегията е и Иван Григоров, който е запечатал историческия миг.
Редиците на депутатите от СДС - лидерът на Съюза Петър Берон гледа мрачно, след като малко преди оставката е извадено досието му на агент на ДС и това проваля плана той да стане министър-председателят на експертния кабинет
Снимка: Иван ГригоровИ все пак не всичко е минало гладко и по ноти. В залата преминава сянка на напрежение между мажоритарно избраните депутати и пропорционално излъчените представители на политическите сили. Само няколко часа преди избора на кабинет в пленарната зала е прочетена молбата му да го освободят като депутат от ВНС на писателя Йордан Василев от СДС. Той не смята, че този парламент е ефикасен и казва, "че всяко продължаване на съществуването му води до задълбочаване на политическата и икономическата криза в страната".
Един от министрите на СДС в кабинета - Иван Пушкаров, а зад него Валери Петров и Леда Милева
Снимка: Иван ГригоровИнтелектуалецът не приема договорката за коалиционно управление между БСП и СДС.
"Събранието очевидно не отговаря нито на очакванията, нито на доверието на населението. В предизборния период във всяка среща пред мен беше изтъквано, че едно бъдещо коалиционно правителство ще бъде пагубно за страната. Настояваше се аз да не подкрепям подобно начинание. Това е мое лично становище. При положение, което сега се създава, във формиране именно на коалиционно правителство на партийни паритети, а не от специалисти, аз съм възпрепятстван да изпълнявам функциите си", пише в заявлението му, прочетено пред залата. Василев иска ВНС да приеме двата избирателни закона и да се разпусне. Припомня, че такова е становището и на Националната конференция на СДС, а бъдещите избори трябва да се проведат само по мажоритарната система, за да бъдат избрани способни и представителни личности, а не "партийна масовка, от която и да е групировка".
Заявлението му завършва с признанието, че не иска да участва в политически действия, които не се приемат от неговите избиратели и от неговата съвест. Депутатите отхвърлят оставката му с мнозинство, а Йордан Василев няколко месеца по-късно ще стане част от групата на 39-те от СДС, отказали да подпишат новата Конституция, която изготвя и приема 7-ото ВНС.
Друг от мажоритарно избраните депутати, Драгомир Драганов, малко преди представянето на министрите на Попов, взема думата и недоволства от това, че изборът се отлага за късно вечерта. Драганов признава от трибуната, че десетина дни по-рано публично е изразил съмнение от трибуната във възможността на Димитър Попов да състави правителството.
"През всичките 10 дни обаче отвсякъде валяха уверения - от председателството на републиката, от политическите сили, валяха уверения точно в обратното. Това бяха изключително важни десет дни, дори бих казал - фатални, с оглед състоянието, в което се намираме", казва Драгомир Драганов и предлага колкото и да стане късно, да не се прекратява заседанието, докато днес политическите сили не се договорят за правителство.
"Ако това не стане до 23.59 минути, часовникът да бъде спрян", настоява Драганов, като посочва, че това е честа практика при дипломатическите преговори. Гиньо Ганев го коригира: "При папата, да, а не често в дипломацията. Драганов продължава:"Добре, но сега може да се използва. Смятам, че страната ни загива и че ние нямаме право да ставаме съучастници в този процес, поради което апелирам да гласувате за моето предложение". Следва почивка и в 00.00 часа без 1 минута бъдещият премиер Димитър Попов влиза в залата.
Сходство със сегашната ситуация на преговарящите ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, които започнаха разговорите най-напред от отправната точка на обща законодателна програма, откриваме в думите на председателстващия тогава заседанието Гиньо Ганев.
"Политическите сили подготвиха и ще подпишат това споразумение, на базата на което ще се подобрява работата на парламента, ще работи правителството. В един от разделите на това споразумение са посочени законите, които трябва приоритетно да бъдат приети от парламента до края на годината и през януари, февруари и вече през март месец - Конституцията. Впрочем, това е законодателната програма, от която се ръководим ние. В текста на това споразумение изрично се казва, след посочването на всички тези закони за срочното и ефективното осъществяване на законодателната програма, че политическите сили, подписали това споразумение, се задължават да оказват пълна и активна подкрепа на дейността на парламента. По законопроектите, включени в законодателната програма, те ще се стремят към парламентарно съгласие. На тази база се събира контактна група на няколко пъти, включително и днес, с представители на различните политически сили, представени в парламента", казва Гиньо Ганев, свидетелства стенограмата на 7 ВНС.
Законодателна програма, контактни групи, преговори... Кое още обединява тогавашните яростни опоненти от БСП и СДС в общо управление, наричано от тях експертно, но реално - коалиционно, защото е и с квотен принцип на участие в изпълнителната власт и на базата на споразумение? Не е само "Лукановата зима", за която по-горе стана дума. Другата причина за съгласието са реформите, които трябва да се направят, както и спешните нови закони, които да се приемат.
Приликите между тогава и сега са доста. Отново първите две политически сили са яростни противници, но политическа и икономическа криза ги принуждава да седнат на една маса да преговарят. Тогава са се разбрали и заради писането на новата Конституция, сега също говорят за конституционно мнозинство за промени в основния закон. И тогава тръгват към съгласието най-напред от изготвянето на общ списък от спешни закони за приемане. И през декември 1990 разговорите са забавени и спънати, когато се стига до имената на министрите, но все пак ги договарят. Докато днес имената на министрите могат направо да торпилират преговорите.
Крилатата фраза, останала като символ на кабинета "Попов" - "За бога, братя, не купувайте!", тогава е провокирана от космическото поскъпване на стоките, след като правителството е премахнало купоните на Луканов, напълнило е магазините със стока, но е либерализирало цените и те са отхвърчали до небето. И сега новият кабинет също ще трябва да се заеме с либерализация, но на енергийните цени за битовите потребители, както и с овладяване на инфлацията.
И дотук свършва общото в паралела между модела за кабинет на съгласието, тип "Димитър Попов" и този, който демонстрират, че опитват да сглобят ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ с днешна дата. Днес имаме само две политически сили, които участват в някакви преговори, докато тогава разбирателството е постигнато между всички парламентарни групи и с усилието на всички, а не само между победителите на изборите през юли 1990 от БСП и вторите от СДС.
Тогава има и ясно договорен квотен принцип, и подписано коалиционно споразумение, докато сега вторите не искат не само квоти, а изобщо коалиция с първите, нито техни министри, нито техен мандат, нито експертен кабинет с тяхно участие. Това е огромно разминаване между онзи модел, за който политици и анализатори сега се сетиха да правят паралели и да дават за пример, и днешната политическа ситуация. Все пак не е късно формулата "Попов" да бъде реанимирана и копирана, и първите от ГЕРБ да представят експертен кабинет, а вторите да се откажат от партийните си фигури в министерския списък, но да поканят за участие и всички останали. И дори да се договорят сега, примерът за политическо разбирателство от 1990, колкото е положителен, толкова и нетраен - кабинетът "Попов" управлява само една година. Вероятно и сега, ако се стигне до опит за римейк, той няма да бъде с по-дълъг живот от онова правителство преди 33 години.