До президентските избори в САЩ остават още много месеци. Но Доналд Тръмп вече има дълбоко зловреден ефект върху американската външна политика. По заповед на Тръмп републиканците в Конгреса блокират военната помощ за Украйна.

Въпреки че Сенатът на САЩ може да постигне съгласие за пакет от помощи тази седмица, републиканците в Камарата на представителите остават напълно непримирими. В резултат на това изглежда все по-малко вероятно военната помощ за Украйна да мине през Конгреса през следващите месеци - или дори през тази година.

Последиците от това решение могат да бъдат катастрофални. Украйна вече страда от недостиг на боеприпаси - по-специално на артилерийски снаряди. През тази година този проблем ще се задълбочи, което ще доведе до все по-опасни последици.

Джак Уотлинг от Кралския институт на обединените служби, който често посещава фронтовата линия в Украйна, казва, че ситуацията там вече е "изключително сериозна". Недостигът на боеприпаси вече доведе до увеличаване на броя на украинските жертви. Без да е сигурно кога ще пристигнат нови доставки, украинските военни смятат, че е невъзможно да планират бъдещи операции.

Недостигът на оръжия се отразява и на желанието на украинците да се запишат на доброволна военна служба. Засилващият се натиск върху правителството в Киев е част от обяснението за публичното противопоставяне между президента Володимир Зеленски и неговия главнокомандващ Валерий Залужни.

Една от положителните новини за Украйна беше постигнатото миналата седмица споразумение, според което ЕС ще предостави 50 млрд. евро нова финансова подкрепа за украинското правителство. В съвместно писмо канцлерът на Германия Олаф Шолц и четирима други лидери на ЕС също призоваха за увеличаване на европейската военна помощ.

Но европейските производствени линии все още не са готови да запълнят празнината от боеприпаси, оставена от американците. Това ще отнеме време поне до 2025 г. и прави втората половина на тази година потенциално много опасна за Украйна.

Уотлинг смята, че последиците от недостига на боеприпаси "първоначално ще се усетят бавно, а след това ще се почувстват бързо". Той предупреждава, че "когато се стигне до момента, в който последствията са много очевидни, вече ще бъде твърде късно".

Тръмп и неговите поддръжници от Републиканската партия изглежда не се интересуват от това. Те очевидно са готови да рискуват една руска победа - ако тя дори малко увеличи шансовете на Тръмп да победи президента Джо Байдън през ноември.

Част от нежеланието на републиканците да одобрят нова помощ за Украйна се дължи на истински скептицизъм по отношение на войната. Но по-голямата част от протакането се дължи просто на отказа на Тръмп да даде на Байдън нещо, което изглежда като "победа" преди президентските избори.

Миналата година републиканците поискаха военната помощ за Украйна да бъде обвързана с нови мерки и пари за охрана на границите на САЩ. Демократите се съгласиха. Но Тръмп и републиканците отказват да приемат "да" за отговор. Тръмп очевидно иска да се кандидатира с идеята, че Байдън е ръководил хаоса и провала - простиращи се от южната граница до Кабул и Киев.

Ако свободата на Украйна и сигурността на Европа са съпътстващи щети в стремежа на Тръмп да си върне Белия дом, бившият президент изглежда смята, че това е цена, която си заслужава да бъде платена.

Възможно е дори да приветства украинско поражение - ако то дойде навреме за президентските избори и му позволи да изтъкне любимите си твърдения за слабостта и провала на администрацията на Байдън.

Разбира се, Тръмп не би могъл да направи всичко това сам. Съдействието на републиканците в Конгреса е от решаващо значение. Победите на Тръмп на първичните президентски избори убедиха повечето републиканци, които винаги са се противопоставяли слабо на него, че трябва да се подчинят още по-слабо. Ако той продължи да изисква никаква помощ за Украйна да не минава през Конгреса, републиканците в Камарата на представителите почти сигурно ще го подкрепят.

Онези във Вашингтон, които се отнасят сериозно към американското глобално лидерство, са разбираемо разтревожени. Сенатор Марк Уорнър, ръководител на сенатската комисия по разузнаването, написа в X, че "ако не спазим ангажимента си към Украйна, няма да има нито една нация - приятел или враг - която отново да ни се довери напълно". Бил Бърнс, директор на ЦРУ, заяви, че ако САЩ се откажат от Украйна сега, това би било грешка с "исторически размери". Решението би било още по-необяснимо, защото - за разлика от войните във Виетнам или Афганистан - американските военни не воюват и не умират.

Руският президент Владимир Путин сигурно не може да повярва на късмета си. Само че в някои отношения това не е късмет, а възвръщаемост на дългосрочна руска инвестиция. Тръмп нарича твърденията, че Кремъл е работил, за да го избере през 2016 г., "руската мистификация". Но има много доказателства за намесата на Москва, целяща да облагодетелства Тръмп - като например хакването и публикуването на вътрешни имейли на Демократическата партия в средата на кампанията през 2016 г.

Дори и сега Путин използва всяка възможност, за да погали неконтролируемото его на Тръмп. Руските училищни учебници подкрепиха любимата конспиративна теория на Тръмп, че президентските избори в САЩ през 2020 г. са били откраднати.

Путин е направил дългосрочен залог на Тръмп. Ако в последния момент Конгресът не промени мнението си, този залог може най-накрая да се изплати - на бойните полета в Украйна.