Варненец издъхна в психиатрия след сигнал до МВР. Близките с обвинение за полицейско насилие
Наличие на оток на мозъка и белите дробове дават основания на лекарите да смятат, че се касае за интоксикация, обявиха от прокуратурата
Прокуратурата във Варна разследва смъртта на млад мъж, чиито близки твърдят, че е починал в психиатрията във Варна при съмнителни обстоятелства, като подозират полицейско насилие и липса на медицинска помощ.
Случаят е от нощта на петък срещу събота, когато 30-годишният Явор Георгиев извикал полиция на една от бензиностанциите в града. Днес над 60 души се събраха на протест пред сградата на Второ Районно управление на МВР във Варна заради липсата на официална информация и изявление от страна на полицията относно обстоятелствата около смъртта на варненеца. Последва брифинг, на който прокуратурата и полицията обявиха, че на този етап не се потвърждават съмненията на близките на починалия мъж, а по всяка вероятност причината за неговата смърт е интоксикация. Резултатите ще станат ясни в петък.
Близки и приятели на Явор, които се появиха пред съда на брифинга заради съмнения около смъртта му, зададоха редица въпроси, сред които на кого е решението той да е заведен в психиатрия, а не в токсикология във Военна болница, и поискаха пълна информация по случая.
Разказът на майката: Синът ми никога не е имал психични проблеми, за да бъде отведен в психиатрията
"Синът ми ми се обади. Говорих с него. Той беше под много силен стрес. Беше притеснен. Подобно нещо преди не се е случвало. Не се чувстваше добре. Вероятно затова е стигнал до въпросната бензиностанция. Това, което знам е, че е търсил помощ", разказа майката на Явор - Господинка Георгиева пред Нова телевизия.
По думите ѝ от Второ РУ ѝ звъннали да потвърди, че е майка на младия мъж. Казали, че към него тръгва и линейка. "През цялото време синът ми е бил добронамерен, въпреки че може да е бил в неадекватно състояние. Когато е дошла линейката, той е бил убеден, че нещо лошо се случва, въпреки че униформените се опитали да го успокоят", подчерта тя.
През това време жената комуникирала със сина си чрез телефона на един от полицаите, тъй като този на Явор бил изключен. "След това спря и тази комуникация. Само ми казаха, че ще го отведат в психиатрията и 10 минути след това ще ми звънне лекар, за да ми зададе въпроси, да се установи какво е състоянието на детето ми", обясни майката.
Тя беше категорична, че синът ѝ никога не е имал психични проблеми, за да бъде отведен в психиатрията. "Питаха ме дали е взимал нещо. Аз казах, че никога не е имал подобни проблеми", подчерта Господинова.
Тя тръгнала към Варна като през цялото време звъняла на телефоните на полицията, за да разбере какво става със сина ѝ. "Около 5:30 ч. благоволиха да ми вдигнат, за да ми кажат, че синът ми е починал, защото сърцето му не издържало. Казаха ми, че са се борили за живота му един час", заяви майката на 30-годишния Явор.
Пристигайки в психиатрията, тя видяла тялото на сина си "на циментовия под пред кабинета на лекаря".
"Как се бориш ти за живота на човек един час, докато той лежи на земята и го водиш в психиатрия, където, доколкото разбрах, има само един фиктивен дежурен? Защо не е откаран във Военна болница, която има токсикологично отделение и е на 3 минути път? Аутопсията показа, че той не е имал никакви проблеми със сърцето. Кой ще ми даде достъп до камерите, защото разбирам, че в психиатрията има такива, но никой не дава записите?", попита Господинова.
Прокуратурата: Причина за смъртта вероятно е интоксикация
"Няма данни за физическо насилие, а само повърхностни одрасквания по кожата, които не са в причинно-следствена връзка с настъпилата смърт. Това са първоначалните резултати от аутопсията на Явор Георгиев", каза окръжният прокурор на Варна Красимир Конов.
Той уточни, че съдебните медици изключват починалият да е получил някаква травма от падането на земята, когато се сборичкал с полицейски служители.
Прокурорът разказа, че в 02:55 часа на 7 юли е получен сигнал от Явор Георгиев, че неизвестни лица копаят около блока, в който живее, че са прекъснали електрозахранването, както и че са отвлекли майка му. Изпратен е веднага патрул на Второ РПУ на мястото, откъдето е подаден сигнала - бензиностанция в кв. "Бриз".
На място са започнати разговори с мъжа, полицаите са видели поведението му, което според свидетелските показания е било неадекватно. Полицаите положили усилия да го успокоят, физическа сила не е използвана. Извикан е екип на Спешна помощ. Когато са му казали, че искат да му помогнат и по тази причина трябва да отиде в здравно заведения, варненецът е започнал да оказва съпротива, получило се е сборичкване и на земята са паднали той и полицейските служители.
Впоследствие 30-годишният Явор е откаран в психиатричната клиника, тъй като медицинският екип е преценил, че се нуждае от специализирана психиатрична помощ. Там състоянието му се влошило, започнали са реанимационни мероприятия пред приемния кабинет. Извикан е и реанимационен екип, но не успели да възстановят жизнените функции, посочи прокурорът.
Според прокурор Конов при аутопсията лекарите са констатирали наличие на оток на мозъка и белите дробове, както и други белези, които им дават основания да смятат, че се касае за интоксикация. Резултатите от химическа експертиза все още не са готови, посочи той и допълни, че това трябва да стане до края на седмицата.
Конов обясни, че се води следствено дело, а разследването се ръководи от следовател от Окръжния следствен отдел. Назначени са редица експертизи, проведени са над 10 разпита, каза още той.
Директорът на Областната дирекция на МВР във Варна старши комисар Андрей Ангелов допълни, че полицейският екип е заварил на място мъжа по къси панталони и без обувки. При появата на екипа на Спешна помощ поведението му е станало агресивно, мъжът е бутнал полицейски служител и се е опитал да се отскубне. След това става боричкане, мъжът е задържан и са му поставени белезници, каза комисарят.
По данните, с които разполагам, няма данни да се касае за превишаване на полицейските правомощия, категоричен бе директорът на полицията в морския град.