Складовете в Елин Пелин, в които избухна експлозия и отне живота на четирима души, са нямали разрешение за ползване. Това обяви в студиото на "Офанзива" по Нова телевизия следователят от Националната следствена служба, разследващ взривовете.

"От склада с оцелелите боеприпаси до офисните помещения не са имали разрешение за експлоатация. Това научих от главния архитект на Елин Пелин", допълни Иван Делчев.

По думите му пиротехническите изделия, които останаха незасегнати от пожара, все още се извозват от склада.

"Ако те бяха избухнали, в града щеше да има много повече жертви и разрушения", обясни следователят.

Двете основни версии на следствието са човешка грешка и техническа неизправност, породена от високите температури.

Четирима души загинаха при серията детонации на пиротехниката в склада на "Енигма" на 25 юли тази година. Сред жертвите бяха доц. Петър Шишков и дъщеря му, синът на собственика на склада, 22-годишния Теодор Попов и 60-годишен мъж. Шишков и момичето получиха тежки изгаряния и издъхнаха в "Пирогов", а другите две жертви - на място, още при взривовете. В началото на разследването беше спрягана и версия за кълбовидна мълния, която да е възпламенила пиротехниката.

 Иван Делчев коментира и избора на главен прокурор и нов ВСС. 

Според него Борислав Сарафов трябва да изкара пълен 7-годишен мандат. "На протеста пред Съдебната палата в София присъстваха адвокати, които никога не съм виждал на етап досъдебно производство, по наказателни дела или в съдебна зала. Според мен има изборен мотив и нагласяване на този протест", посочи Делчев. Мнението на гилдията е, че предложение за номинация на главен прокурор трябва да могат да правят и Общото събрание на следователите, и това на прокурорите в България. По закон сега такова предложение могат да внасят министърът на правосъдието, поне трима членове на Съдийската колегия и Пленумът на Върховния административен съд.