Едно от основните нарушения, които се извършват от шофьорите в София, е превишаването на скоростта. От началото на годината са установени 302 949 случая, което е над 32 000 повече в сравнение с миналата година. В един от случаите е установен водач, шофирал с над 260 км/ч. на Околовръстния път. Това съобщи на брифинг началникът на отдел "Пътна полиция" в СДВР Николай Крушарски. 

По думите му шофьорите си позволяват да превишават скоростта най-често на бул. "Черни връх", Южната дъга на Околовръстното шосе, бул. "България" и други големи пътни артерии в столицата.  

Според представените данни от началото на годината в София са се случили 588 тежки катастрофи или с 11 по-малко в сравнение със същия период за миналата година, а ранените са 693 или с двама повече. Загиналите в София при катастрофи са 25 от началото на годината, което е с 14 по-малко в сравнение със същия период за 2023 г. Крушарски коментира, че тези резултати се дължат както на засиления контрол, така и на няколко направени законови промени.

По думите на Крушарски проблем е и неизползването на предпазни колани и други обезопасителни системи не само от шофьорите, но и от пътниците в дадено превозно средство. В София за годината 6273 души, водачи и пътници, са наказани за неизползване на предпазен колан, което е с 1000 повече от миналата година. Началникът на отдел "Пътна полиция" към СДВР отбеляза, че това са хора,  които превозват своите деца неправилно в автомобила.

Началникът на отдел "Пътна полиция" в СДВР Николай Крушарски

Снимка: БТА

Установени да шофират след употреба на алкохол са 1098 души, а с наркотици - 635, като по тези показатели също се наблюдава увеличение.

Николай Крушарски коментира още, че камерите, собственост на Столична община и на СДВР, засичат преминаване на червен светофар и движение в бус лентата, като по административен ред се наказват нарушителите.

Санкционирани са и над 40 водачи за неправилно каране на тротинетки, което е ръст спрямо миналата година, когато са били около 15. Крушарски напомни, че не трябва по две деца да се возят на тротинетка, както много често се случва.

Друго често нарушение е неизползването на обезопасителна каски. "Установяваме родителите на тези деца и санкционираме тях, че са позволили непълнолетният да се качи по този начин и да наруши закона", обясни Крушарски на въпрос за най-честите нарушения с електрически превозни средства. Глобата е 50 лева.