Софийският военно-апелативен съд решава дали петима от шестимата обвинени за шпионаж в полза на Русия да останат в ареста.

Преди седмица шестима души бяха задържани за шпиониране в полза на Русия. Един направи самопризнания и беше пуснат под парична гаранция. Останалите петима военният съд остави за постоянно в ареста. Днес се гледат молбите по-лека мярка за неотклонение на четирима от обвиняемите. По-късно от другите е пристигнало искането за по-лека мярка и на т.нар. резидент Илия Илиев, който е бивш шеф във военното разузнаване, така че все още не е ясно дали и неговата мярка ще се гледа днес.

Четири тома нови доказателства внесе военната прокуратура във Военно-апелативния съд по разследването срещу задържаните за шпионаж в полза на Русия. Два от томовете са със секретни материали, намерени по време на обиските. Другите два са разпити на свидетели, предаде БНТ.

Според неофициална информация част от доказателствата са свързани със записи, които показват как обвиняемите се договарят какво да говорят пред съда, а другите са свързани с класифицирани документи, които са част от разследваната шпионска афера.

Т.нар. "резидент" и сочен за ръководител на групата бивш шеф във Военното разузнаване Иван Илиев и неговата съпруга Галина са се запознали в ГРУ (Главно разузнавателно управление на Русия), когато той е бил на обучение там. 66-годишната Галина Илиева е обучаване в съветските разузнавателни служби. Сестрата на Галина Илиева е била личната секретарка на Рем Вяхирев.

От новите доказателства става ясно, че шефът на секретното деловодство в парламента Любомир Медаров редовно е преснимвал доклади на ДАНС и НРС, които са били предвидени сама за президента, премиера и председателя на парламента.

Снимка: БТА

Първото заседание започна преди 10 ч. . Съдът гледа мярката за неотклонение на обвинения в шпионаж полк. Петър Петров, заместник-началник на бюджетната дирекция в Министерството на отбраната. Според обвинението полковник Петър Петров е снимал от компютъра си документи, свързани с бази на НАТО у нас и вероятно данни за покупката на изтребителите F-16. По непотвърдена информация той е участвал в договорките в ареста за манипулиране на разследването.

Малко преди 12 ч. съдебният състав се оттегли да мисли върху определението заради новите доказателства, които са два тома явни и два тома секретни. Това наложи забавянето на съдебните заседания, тъй като адвокатите трябваше да се запознаят с тях.

След това стана ясно, че Военно-апелативният съд постанови Петър Петров да  остане за постоянно в ареста. 

Адвокатът на Петров заяви пред медиите, че в материалите събрани към момента по делото, във връзка с неговия клиент, Русия не се споменава. По думите му по това дело не е изяснен предметът на престъплението, а именно дали представлява държавна тайна информацията, която се твърди, че пол. Петров е събирал.

Прокурор Стоян Лазаров заяви, че новите доказателства допълват данните за шпионската дейност, извършвана от обвиняемия. И допълни, че полк. Петров не е дал обяснения.

Предстои днес съдът да разгледа още четири молби за изменение на мярката на останалите обвиняеми.

 

Обвиненият в шпионаж полк. Петър Петров, заместник-началник на бюджетната дирекция в Министерството на отбраната

Снимка: БТА