Изключени са били боди камерите на полицаите от случая с агресия на пътя край Годеч
Разследването ще разчита на други записи, тъй като устройствата на униформените се зареждали в патрулната кола
Не са работили боди камерите на полицейските служители при инцидента с агресия на пътя между униформен и шофьорка от спряна за проверка кола в Годеч. Това става ясно от двете образувани досъдебни производства, предава БНТ.
Още по темата
Пред телевизията районният прокурор на Костинброд Николай Георгиев е заявил, че се очаква видеотехническа експертиза от четири записа, за да се установи коя страна е провокирала и започнала конфликта.
Боди камерите на полицейския патрул обаче не са били на униформените, тъй като устройствата не са имали батерия. Заради това двете досъдебни производства разчитат на други записи, за да се установи от кого тръгва агресията.
В края на януари жена се оплака, че е била бита от полицай в Годеч, след като била спряна за проверка преди няколко дни. От Областната дирекция на МВР-София потвърдиха, че автомобилът ѝ е бил спрян, но обясниха, че именно шофьорката се е държала агресивно със служител на реда, като го е нападнала, одрала и му е скъсала баджа.
"Записите са от търговски обект наблизо, от бензиностанция, от телефона на очевидец на инцидента, както и от приемната на районно управление Годеч. За съжаление, боди камерите на полицейските служители не са били включени, тъй като са били в полицейския автомобил, за да се зареждат", коментира Георгиев.
Разследването се води от два независими органа. Разпитани са шестима свидетели, като показанията на някои от тях се разминават.
"Имаме показанията на две служителки от близка бензиностанция, които също са възприели инциденти визуално, също така са чули определени реплики, които са се разменяли между участниците", посочва още прокурорът, като обяснява, че част от показанията се препокриват, други обаче се разминават.
Един от разпитаните е и шофьорът на втората спряна за проверка кола, който по думите на подалата сигнала Николета Владимирова не е бил глобен при нарушение, за разлика от нейната кола, и от това започва конфликта.
"Същият твърди, че не е извършвал нарушение на пътя. Да, действително провежда разговор с полицейските служители относно дете, което е превозвано на задната седалка, но то е в столче, както е по закон. Същото обаче е искало да слезе, докато се извършва проверка", казва Георгиев.
По думите на прокурора разпитаният шофьор твърди, че не се познава с полицаите.
Назначена е ДНК експертиза, за да се установи кой е извършителят за телесните наранявания на полицая.
"Има данни за бутане на част от служебното облекло на полицейския служител на земята, но всичко това е в процес на установяване", отбелязва Георгиев.
При установяване на извършено деяние, по отношение на лека телесна повреда на полицейски служител, е предвиденото в закона от 1 до 5 години лишаване от свобода. При евентуално извършено от страна на полицейския служител обаче се предвиждат до 3 години лишаване от свобода.