Експертите за случая "Стоян Зайков"- от пропуските до не притискайте службите
Десислава Георгиева, психолог, смята, че е добре да се съобщава всяка информация
Пропуски при организацията и оценката на ситуацията от страна на полицията са причина досега да не бъде заловен издирваният за убийствата в Костенец Стоян Зайков. Такова мнение изрази в Сутрешния блок на БНТ криминалистът Ботьо Ботев.
Според Ботев полицията не е трябвало да се допуска съседът на Зайков Валентин Петров, който след това бе открит в дома си убит, сам да претърсва къщата си.
Петров е получил разрешение сам да потърси дали Стоян Зайков не се крие у тях, след като е бил разпитан от полицията и е изразил готовност да съдейства на разследването.
Оперативно не е оценено това, което е подавал като информация човекът. Недопустимо е сам да е проверявал къщата си, заяви Ботев.
Той допълни още, че в досегашната си работа полицията залага повече на явните дейности за проверка на обекти, докато в оперативната оценка се правят сериозни пропуски.
Емануил Йорданов, бивш министър на вътрешните работи, сега адвокат, също коментира пред БНР ситуацията в Костенец:
"Струва ми се, че натискът, който се оказва върху полицията в момента, не е продуктивен. По-скоро нека оставим хората да си свършат работата. Вярвам, че издирваното лице ще бъде намерено и задържано".
Казусът се усложни и след втория намерен убит човек в Костенец. Засега не е потвърдено дали двата случая са свързани. Различни са и оръжията на извършените престъпления. Това кара и хората повече да се страхуват.
"Аз не мисля, че извършителят би се върнал толкова бързо, за да извърши ново престъпление. Всяко едно умишлено престъпление има своя мотив. За второто убийство мотивът към този момент е неизвестен, както и извършителят. Различните оръжия дават възможност да се постави под съмнение това, че извършителят е един. Просто трябва време. Очевидно става дума за човек, който добре познава района и може да се укрие ефективно. Но в крайна сметка ми се струва, че едно малко по-дискретно присъствие на полицията би било по-полезно отколкото струпването на много хора и една подобна демонстрация на сила".
Йорданов изказа предположение, че е трудно да се помисли, че заподозряното лице ще се появи в този район и това струпване на сили може би цели успокояване на хората, които живеят на това място.
Неговата прогноза за казуса "Костенец" е, че в близко време заподозряното лице ще бъде намерено.
Десислава Георгиева, авиационен психолог, член на Секцията по кризисна интервенция на Дружеството на психолозите в България, коментира ситуацията в предаването "Преди всички" на "Хоризонт". Тя смята, че е добре да се съобщава всяка информация и че въпросът е в оценката и прецизността на съответните органи:
"Случващото се е извънредно събитие, което излиза извън рамките на нашето ежедневие. Никой от нас не е подготвен. Това е събитие, свързано със заплаха на живота. Хората чувстват безсилие и страх за оцеляването си, склонност към гневни реакции и реакции на паника. Докато ситуацията е такава, ще има напрежение".
"Смятам, че обществеността трябва да се довери на органите на реда. Когато се случва нещо извънредно и то привлича вниманието, е по-добре да го предадем като информация, а съответните компетентни лица да проверят достоверността на сигналите. Хората трябва да са внимателни към необичайното, за да могат да съдействат".