Сашо Дончев: Взрив на газ е най-малко вероятната версия за инцидента в Банкя
Собственикът на "Овергаз" обясни, че налягането в газовата инсталация на къщата е 300 пъти по-малко, отколкото това в една обикновена запалка
Беше лансирана възможно най-малко вероятната версия, че взривът в къщата в Банкя е от природен газ. Според мен има поне още две-три версии, които са много по-вероятни. Моето категорично мнение е, след като видях как изглежда къщата след взрива, че това не може да се случи от природен газ. Това заяви в предаването "Лице в лице" по bTV собственикът на "Овергаз" Сашо Дончев.
Още по темата
Той добави, че очаква разследващите да кажат на обществото цялата истина за трагедията, тъй като някои неща "са останали скрити".
Собственикът на "Овергаз" посочи няколко факта в подкрепа на твърдението си.
"Налягането на газа в запалка е 4 бара, а за пурите - 6 бара. Налягането в бутилката пропан-бутан е 18 бара, а налягането в тази газова инсталация е 20 милибара. Това е 300 пъти по-малко, отколкото налягането в запалката и 900 пъти по-малко от налягането в бутилката", обясни Дончев.
По думите му освен това взрив може да се случи тогава, когато газът е поне 6-8% в общия обем на въздуха в къщата. "Такова количество газ трябва да бъде регистрирано от разходомера, който е монтиран в инсталацията", посочи той.
Дончев изтъкна факта, че собствениците на разрушената къща не са използвали много газ през последните две години.
"За цялата 2024 г. имат 12 кубика газ. Средностатистическият клиент на "Овергаз" консумира около 1000 кубика годишно. За месец януари - до часа на инцидента, разходомерът е отчел 4 кубика. Няма откъде да дойде този газ, откъдето да произтече подобен взрив", обясни Сашо Дончев.
По думите му, инсталацията в къщата съответства напълно на изискванията на стандарта.
"В нея има монтиран газов сигнализатор. Ролята на този уред е да засече минимална концентрация на газ във въздуха в помещението и да изключи притока на газ в това помещение", коментира още той.
По думите му отговорност на собственика е да следи за техническото състояние на газовата си инсталация.
"За съжаление, в нашето общество не само политическата култура е на ниско ниво, но и културата ни на живот. Хората не осъзнават, че това, което притежават, не ги прави само богати, но трябва да ги прави и по-отговорни", каза Сашо Дончев.
"Многократно сме правили предложения в Министерството на енергетиката - последното в края на 2023 г. - газоразпределителните дружества да поемат отговорността - да отговарят за състоянието на инсталацията, да осигуряват сервизната поддръжка, техническия надзор на инсталацията и дори да застраховат. От КЕВР ни отговориха, че това не е наша работа, а е отговорност на собственика", обясни Дончев.
Той бе категоричен, че ще продължават да настояват да се променят наредбите, касаещи този въпрос и да се вмени ясна отговорност на конкретно лице за качеството на газовите инсталации.
"Заявявам отново готовността на газоразпределителните дружества да поемем тази отговорност, така че да се създаде нужното спокойствие в клиентите", заяви собственикът на "Овергаз".
В къщата на улица "Родина" в Банкя, в която живееха брат и сестра, избухна експлозия на 24 януари. От МВР и пожарната съобщиха, че взривът е причинен от нагнетяване на газ. Материалните щети, както върху имота, така и върху съседни сгради са големи. Ден след взрива под руините на къщата бе открито тялото на жената. Все още се издирва нейният 52-годишен брат. На място работят екипи на "Пожарна и аварийна безопасност", а периодично тежката техника се спира, за да влезе на терен следово куче.
Софийската градска прокуратура образува досъдебно производство за причиняване на смърт поради немарливост. Назначени множество експертизи, които трябвa да изяснят какви са причините за трагедията и имало ли е административни пропуски, свързани с техническата изправност на газовата инсталация.