Обстановката в крайграничната община Болярово рязко се усложни. Огънят достигна до къщите в село Воден, голяма част от което гори, а хората побягнаха панически. Изгорели са много от къщите, както и стопански постройки. В селото няма ток, комуникациите са затруднени. Заради вятъра огънят непрекъснато сменя посоката си. 

Всички жители са евакуирани, съобщи пред БНР заместник-кметът на община Болярово Нина Терзиева. 

"Всичко е в пламъци. Всички сме евакуирани, има полиция и не пускат никой в селото, защото ако някой отиде, ще бъде задушен", каза директорът на дома за възрастни хора във Воден Златка Янева, чиито обитатели също бяха евакуирани. 

Пожарът възникна вчера в близост до газокомпресорна станция в землището на село Горска поляна. Екипи на пожарната овладяха огъня, но силният вятър в следобедните часове днес отново го разпали и за минути достигна Воден. 

Жители разказаха пред БНТ, че никой не ги е предупредил да се евакуират, а сами тръгнали с каквото могат - лекарства, документи или малко багаж. По информация на полицията обаче за евакуацията им е създадена организация. 

На мястото на пожара има 16 екипа на пожарната от Ямбол, Сливен, Бургас, Елхово и Хасково. В помощ на огнеборците се включи и хеликоптер от авиобаза "Крумово". От Министерството на отбраната съобщиха, че още 30 военнослужещи и шест машини от 42-ри механизиран батальон, от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада - Стара Загора, са се включили в гасенето на пожара край Воден.

Хеликоптерът Ми-17, гасящ по-рано днес пожара в района на село Отец Паисиево, беше пренасочен, за да оказва помощ за овладяване на природната стихия в област Ямбол. Военнослужещи от състава на Военновъздушните сили - 21 човека с шест единици техника, от военно формирование 26 030 - Безмер, подсилват действията по пожарогасене, добавиха от МО. 

Към момента няма данни за пострадали жители. От 14:30 ч. днес със заповед на кмета на община Болярово е обявено частично бедствено положение за селата Крайново, Шарково, Малко Шарково, Ситово и Воден.

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, който пътува към Ямбол, е разпоредил наличните водометни машини на Жандармерията също да се включат в овладяването на пожара във Воден.

Отново е пламнал пожар и край самоковското село Широки дол. Огънят е на същото място, където горя и в петъчния ден, съобщи пред БТА кметът на селото Мариана Ръкльова. По думите ѝ, пожарът може да се е възпламенил заради електрически стълбове, които минават през тази местност и жиците им са увиснали до земята. Ръкльова добави, че натам са се насочили огнеборци. Тя увери, че няма опасност за населението. Снощи също се е възпламенил пожар, но бързо е бил потушен.

Пожар гори и над село Сестримо в Община Белово. Местните власти събират доброволци за гасенето. На място е изпратен екип от Белово, помагат и пожарникари от Пазарджик, както и местните лесничеи и доброволци. Пожарът е в района на просека, намираща се под далекопровод за високо напрежение в землището на Сестримо. Предполага се, че е възникнал от възможна авария на трасето за пренос на електричество, посочват от Областната дирекция на МВР - Пазарджик.

Министърът на отбраната Атанас Запрянов разпореди всички формирования във Въоръжените сили и модулите им за участие в гасене на пожари да бъдат приведени в готовност за действие при необходимост. 

Министерството на отбраната призова гражданите да имат предвид, че възможностите на Българската армия за гасене на пожари, особено от въздуха, и за транспортирането на тежка техника за проправяне на просеки не са безгранични. Спазвайки противопожарните изисквания най-добре българските граждани ще допринесат за овладяването на критичната ситуация, посочиха от ведомството на Запрянов.  

По-рано служебният премиер Димитър Главчев призова земевладелци и собственици на строителни фирми да се включат в гасенето на пожарите. На този призив отвърнаха от Националната асоциация на зърнопроизводителите. Излъчени са 21 координатори от различни региони, които да окажат съдействие на службите за пожарна безопасност при необходимост и да изпратят доброволци с машини, обявиха от НАЗ.

Земеделските производители разполагат със селскостопанска техника, която може да бъде от полза при тегленето на водоноски и прокарването на просеки в необходимите местности, за да се предотврати разпространението на огъня и да се защитят земеделските земи, горите и домовете на хората, посочиха от асоциацията.  

Изпратен е списък до Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" с контакти на координаторите им от всички регионални сдружения. "При необходима помощ в определен регион, пожарните екипи могат да се свържат с контактното лице, намиращо се в близост до локализирания огън, за да изпрати доброволци с машини. На места вече тази организация работи успешно и няколко пожара са потушени благодарение на общите усилия на РДПБЗН и доброволците", се казва още в съобщението на НАЗ.