Обрат в битката с огъня в Славянка, но горски служител пострада
Спряно е разпространението на стихията на българска територия
Ситуацията около пожара на българо-гръцката граница в планината Славянка в момента е спокойна. Огнището в източния фронт е облято с вода, благодарение на двете линии, направени от горски и пожарникари. На западния фронт пожарът е локализиран с помощта на горски служители и пожарникари. За съжаление и днешния ден не мина без инциденти. Служител на Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП) е контузен по време на разчистване на терена на пожара на българо-гръцката граница в планината Славянка, съобщиха от предприятието.
По обед, по време на разчистване на терена, изгоряло дърво е ударило служителя, който е от Горското стопанство в Гърмен. Той не е сериозно пострадал.
Инцидентът е станал на източния фронт на пожара в пограничната планина, където ситуацията е най-тежка, каза директорът на ЮЗДП Валентин Чамбов пред БНР. Пострадалият е закаран в Сандански, където е прегледан от невролог и травматолог. Има спукан пръст на крака.
Горският служител е изпратен в Петрич, за да му бъде направен ЯМР, допълни директорът на ДГС - Катунци инж. Пламен Поюков.
Две линейки са позиционирани на мястото на пожара. Ужилване от стършели, оси и пчели са ежедневие. Те се обработват от медицинските екипи, посочват още от Югозападно държавно предприятие.
Близо 180 човека и два испански самолета днес се борят с огнената стихия на границата. Общо 36 военнослужещи от Сухопътните войски и днес участват в гасенето на пожара, те използват 10 специализирани машини.
"За първи път от 19 дни насам има обрат в битката с огъня", заяви комисар Валентин Василев, директор на областната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Благоевград.
"Мога да кажа, че се справихме, всички служители, които сме тук. Пожарът вече не се разпространява, което е доста добра новина, но се изискват много допълнителни гасителни действия, тъй като торфеният слой е 30-40 см и гори в дълбочина и трябва да бъде разкопано, обезопасено, за да не се разпространява още".
Силен ефект е оказала и изградената система за наземно гасене с вода: "Влияние оказват и усилията на хората тук, както и летателната техника, предоставена през механизма на ЕС за гражданска защита. Всички тези ресурси и средства оказаха своето положително влияние, за да може сега да кажем, че държим под контрол пожара".
Малко преди обед в борбата с пожара от въздуха се включиха испанските самолети.