Унищожени градински посеви, щети по автомобили и покриви - това са последствията от градушката, която удари севлиевските села в късния следобед вчера. В Батошево са паднали ледени късове с големината на яйце, споделят местните жители.

Градинските посеви на жителите на севлиевското село Батошево и околните махали, където живеят повече от 800 души, са изцяло унищожени, разказва кметът на населеното място Недьо Маринов пред БНР.

"Пролетта голямата слана ни ослани хубавичко. Всички дървета - ябълки, круши, сливи бяха смазани. Сега градушката ни довърши. Хората нямат застраховки, нямат нищо. И сега - пътищата кал, републиканският път Карамичевци трябва да се мие ми казаха. Улиците бяха потънали в лед. Имаше големи парчета, даже като яйца. Имах чувството, че свършва светът", каза Маринов.

Градушката е ударила селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Ловнидол, Градница, Карамичевци, Душевски колиби, Кастел и Търхово, посочват от Община Севлиево.

По данни на кметовете на населените места щетите са огромни.

Снимка: Община Севлиево

Посевите в градините са унищожени до корен, но тъй като не са със стопанско значение, не се полага обезщетение.

За компенсация за щетите могат да претендират само регистрираните земеделски производители, които в срок от 10 работни дни трябва да подадат заявление в общински служби "Земеделие".

Снимка: Община Севлиево

Защо противоградната защита не спаси севлиевските села

От Изпълнителната агенция "Борба с градушките" (ИАБГ) обясниха, че е идентифицирана градоопасна клетка северно от връх Ботев, като патрулиращият самолет е насочен към нея за обработка. Своевременно са извършени няколко последователни обработки на южната граница на защитаваната територия, като при тях са използвани 162 пиропатрона. Поради зараждане на нови клетки южно от основната и непосредствената близост до активирани полигони на РДБГ с. Тъжа, става невъзможно да се продължи обработката.

На 22 май е извършена противоградова защита чрез ракетен способ над областите Пловдив, Стара Загора, Сливен и Хасково. От командните пунктове в Южна България са обработени общо 26 облачни клетки и са изстреляни 524 ракети. От командните пунктове в Северна България е обработена една облачна клетка и са изстреляни 10 ракети. Чрез самолетен способ е извършена противоградова защита над областите Ловеч, Габрово, Велико Търново и Търговище. С два самолета са обработени 5 градоопасни клетки, като са използвани 36 палки и 344 шпули.

Самолети и ракети в готовност за градушките през уикенда

От Изпълнителната агенция "Борба с градушките" обявиха още, че са пълна готовност за обработка на градоопасни облаци с цел защита на земеделските площи във връзка с очакваната усложнена метеорологична обстановка в страната през предстоящите почивни дни.

В ИАБЛ разполагат с необходимия брой ракети за ефективно провеждане на защитни мероприятия в целия обхват на зоните за активно въздействие в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Хасково. Районите на Северна Централна и Североизточна България се защитават чрез самолетен способ. Към момента три самолета са в готовност да извършват обработка на градоопасни облаци в тази част на страната.

Служителите на Агенцията следят в реално време данните от радарната система за ранно откриване на потенциално опасни облачни клетки. Всеки гражданин може да наблюдава тази информация на сайта на Агенцията в реално време. Данните се излъчват от височина 2500 м - https://www.weathermod-bg.eu/index.php, посочват от ИАБГ.

От началото на активния сезон по противоградова защита, който стартира на 15 април, до момента в страната са проведени 65 въздействия, обработени са 267 градоопасни облака и са изстреляни общо 4558 ракети, от които 2629 в Южна България и 1929 в Северна България, посочват от ИАБГ.