Екипът - от трима лекари и две медицински сестри, заминава в помощ на пострадалото от земетресението население на островната държава. Българските медици ще са част от състава на военнополева болница на Френските въоръжени сили, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

Засега екипът от ВМА заминава за месец, но мисията му може да бъде удължена, каза пред БТА началникът на ВМА ген. Стоян Тонев.
"Това е класически екип - хирург, травматолог, анестезиолог. Те ще са във военнополева болница и ще могат да оказват всякаква необходима помощ, каквато се наложи според проблемите. Медиците ни ще бъдат базирани на остров Мартиника, където е френската болница. В Хаити няма условия за болници, такива има в Доминиканската република, на кораби и на Мартиника", уточни той.

При катастрофалното земетресение на 12 януари са загинали 35 граждани на Европейския съюз, ранени са 9, а 1011 се водят за безследно изчезнали, сочат временни данни, съобщени днес от Европейската комисия, на която се позова БТА.

Загиналите в Хаити са над 200 000 души, вече са погребани над 80 хиляди, изпод развалините са извадени живи 120 души, а хората, които изпитват най-остра нужда от всякаква помощ, надхвърля четвърт милион, разгласи днес комисията, като се позова на сведения от своето представителство в Хаити, на медийни материали и на оценки на източници от хаитянското правителство.

Според Европейската комисия в Хаити са изпратени близо 700 експерти или някаква материална помощ от 23 страни в ЕС, сред които е и България. От страните членки на съюза най-много средства в помощ на Хаити досега са изпратили Великобритания - 22,5 милиона евро, Испания - 6 милиона и Дания - над 5 милиона. От балканските срани членки Гърция смята да отдели 200 хиляди евро, Словения - 120 хиляди и Кипър - 100 хиляди, информира Европейската комисия. Тя не разполага с данни дали България и Румъния са оказали финансова помощ на Хаити.

Най-малко половин милион души живеят на открито в импровизирани лагери в столицата на Хаити Порт-о-Пренс, обяви междувременно Международната организация по миграцията (МОМ), цитирана от БГНЕС.
"До този момент са били идентифицирани 447 импровизирани селища, в които живеят най-малко 500 000 души само в столицата, от които 350 са били регистрирани от МОМ, хаитянското правителство и хуманитарните партньори", посочва организацията в съобщение.