Полицията в Хаити стреля на месо по мародери
Хаитянски полицаи откриха огън по мародери на пазар в столицата Порт-о-Пренс и убиха най-малко един от тях, съобщи Франс прес.
Мародерите разграбвали стоки на пазара "Иполит", когато полицията стреляла и 34-годишен мъж бил улучен в главата. Друг мародер веднага грабнал чувала на жертвата. Сблъсъците между полицаи и мародери продължили, а на място били изпратени подкрепления въоръжени с автомати и пушки-помпи, предаде БТА
Грабежите зачестяват в хаитянската столица, пет дни след земетресението, което уби между 40 000 и 50 000 души и остави без покрив близо милион и половина, отбелязва агенцията. Голяма част от населението страда от липса на храна и вода, а раздаването на хуманитарна помощ е изключително затруднено от разрушаването на основните пътища.
Потопени в хаос, стотици хиляди гневни, отчаяни и гладни хаитяни продължават да чакат международната помощ, която трудно стига до тях, а обхватът на щетите от земетресението в районите извън столицата тепърва започва да става известен, съобщава Франс прес. Пет дни след драмата, помощите и спасителите пристигат в карибския остров, но трудно се разпределят заради хаос в логистиката. Американските хеликоптери увеличиха темповете на раздаване на помощи в столицата Порт-о-Пренс, но това не е достатъчно да успокои населението, което продължава да обира магазини, а спасителните екипи тепърва пристигат в другите пострадали от земния трус градове.
На изхода на Порт-о-Пренс пътят към град Карфур е блокиран от барикада от запалени гуми, отломки и най-малко четири трупа. Разгневени местни жители протестират с искане да се извозят купищата разлагащи се трупове.
В същото време спасителните екипи продължават да вадят изпод руините оцелели. Съсобственичка на хотел в столицата Порт-о-Пренс бе извадена жива изпод руините на сградата повече от 100 часа след земетресението, информира междувременно Асошиейтед прес. 62-годишната Надин Кардосо показвала признаци на обезводняване на организма, но иначе била невредима.
Вчера пък бе открито живо 2-годишно момиченце.
Екипи на организацията "Лекари без граници" в Хаити съобщиха днес, че никога не са виждали толкова тежко ранени хора. От пристигането си на острова хирургическите екипи работят непрекъснато, за да окажат помощ на хиляди пострадали.
"Приоритет бяха най-спешните случаи, екипите извършиха цезарови сечения и ампутации. Опитните медици от "Лекари без граници" обаче никога не са виждали толкова тежки рани", отбелязва асоциацията в комюнике, разпространено в Париж.
Асоциацията обаче изрази безпокойство от задръстването на столичното летище в Хаити, поради което много самолети не получават разрешение за кацане и медиците не са получили пратка от ключово значение - полева болница с надуваеми палатки.
"Лекари без граници" са изпратили в Хаити допълнително 70 души освен 30-те доброволци, намирали се там в момента на земетресението. Все по-ясно обаче става, че голяма част от хаитянския ни персонал не е оцеляла, изтъква организацията в комюникето.
Земетресението, опустошило Хаити и причинило смъртта на десетки хиляди хора, е най-тежката хуманитарна криза от десетилетия, заяви междувременно в Ню Йорк генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, преди да се отправи за Хаити.
"Земетресението също и безпрецедентна трагедия за ООН, която загуби десетки свои служители, а стотици са обявени за изчезнали", добави Бан Ки-мун.
По-рано днес тялото на шефа на мисията в Хаити Хеди Анаби е било открито в развалините на представителството в Порт-о-Пренс, която рухна при труса.
Междувременно днес две земетресения, регистрирани в един и същи район в Югозападен Иран, разрушиха около 150 къщи.
Трус с магнитуд 6,3 пък беше регистриран край южното крайбрежие на Аржентина. Епицентърът е бил в Атлантическия океан на 354 км югоизточно от град Ушуайа, на дълбочина 21 км. Засега няма предупреждение за цунами.
Вижте още снимки