Чуйте статията:

Българският лев си отиде мирно и тихо в първата минута на неделния ден, само няколко месеца преди той да навърши 146 години. От днес се разплащаме единствено в евро.

Левът престава да бъде законно платежно средство точно месец след като България въведе еврото като официална валута на 1 януари 2026 година.

В полунощ изтече т.нар. период на двойно обращение, по време на който след влизането ни в еврозоната търговците приемаха за плащане както левове, така и евро. Вчера беше последният ден, в който търговците можеха да връщат ресто в левове.

До юни месец включително обмяната на левове в банките и пощенските клонове ще се осъществява без такси, а БНБ ще обменя без такси безсрочно.

Към 30 януари банкнотите и монетите в обращение възлиза на 7.7 млрд. лева, съобщиха от БНБ. Това означава, че 75% е изтегленото парично обращение в лева спрямо началото на 2025 г. Тенденцията съвпада с повечето държави, приели еврото.

На 5 февруари е първото заседание на Европейската централна банка, в което българският гуверньор Димитър Радев ще участва като пълноправен член.