Това сочат резултатите от проучване, публикувано снощи от френската консултантска група Капджемини (Capgemini) и Роял банк ов Канада (Royal Bank of Canada), цитирано от Франс прес, на която се позова БТА.

В категорията милионери в долари влизат заможните хора, притежаващи най-малко 1 милион долара, без основното им жилище, колекционираните предмети и трайните стоки за потребление. След силно нарастване на броя на заможните жители на планетата през 2010 година (+8,3 на сто) увеличението им през миналата година е забавило темп, достигайки 0,8 на сто, а броят им е 11 милиона. Общото им състояние от 42 трилиона долара е намаляло с 1,7 на сто за първи път от финансовата криза през 2008 година, когато се бе свило с 19,5 на сто.

През 2010 година милионерите по света увеличиха парите си с 9,7 на сто, припомня Франс прес. След "почти нормален период през 2010 година нестабилността през 2011 година достигна пик през ноември заради опасенията от потенциално разпространение на дълговата криза в еврозоната и в някои големи икономики", отбелязва Капджемини в комюнике.

Най-предпочитаните убежища
за състоянията на милионерите в света през 2011 година са били паричните инвестиции и купуването на облигации.

За първи път Азиатско-тихоокеанският район излиза на челно място по брой на милионерите (3,37 милиона), изпреварвайки Северна Америка с 3,35 милиона милионери.
В САЩ, Япония и Германия са живели 53,3 на сто от милионерите в света, което е леко повишение спрямо 2010 година (53,1 на сто). Броят на милионерите в Бразилия силно е нараснал през 2011 година - с 6,2 на сто.