КЗК: ”Лукойл” не злоупотребява с монополното си положение
"Лукойл България" ЕООД не е злоупотребило с господстващото си положение на пазарите за търговия на едро на бензин А95 и дизелово гориво. Това се постановява в решение на Комисията за защита на конкуренцията. КЗК прекрати производството за картел на пазара на горива, като одобри предложенията на 4 големи компании в бранша.
Извършеният анализ е показал, че по време на разглеждания петгодишен период, предоставяните от "Лукойл България" ЕООД отстъпки не са довели до подобен ефект, за което е показателен и сравнително високият и увеличаващ се дял на вноса на горива.
Комисията е установила също така, че "Лукойл Нефтохим Бургас" АД и "Лукойл Ейвиейшън България" ЕООД не са извършили нарушение на антимонополния закон по отношение на пазара на самолетно гориво. Образуваното производство е посочило, че дружествата притежават характеристиките на предприятия с господстващо положение на съответните пазари, но не са извършили злоупотреба с това положение, изразяваща се в необоснован отказ за доставка на авиационно гориво за летищата и авиопревозвачите на територията на България.
Данните по преписката са показали, че временните затруднения в доставката от юли 2011 г. са резултат от обстоятелства, които са възникнали независимо от волята на господстващите дружества и цялостното им поведение не е насочено към съзнателно поддържане на настъпилите ограничения, а към тяхното преодоляване.
В края на юли миналата година в резултат на отнемане на лицензите за данъчни складове на "Лукойл Нефтохим" и нефтен терминал "Росенец" бе нарушена работата на рафинерията и се наложи да бъдат разблокирани количества самолетно гориво от държавния резерв, за да се осигури движението на самолети и да не се стигне до криза в разгара на туристическия сезон.
Бившият министър Трайчо Трайков тогава заяви, че ако не излети самолет, виновни ще са "Лукойл Ейвиейшън".
Има ли картел при ценообразуването на горивата?
КЗК постанови и решение, с което одобрява предложените от четири компании - "Лукойл България" ЕООД, "Ромпетрол България "АД, "Нафтекс Петрол" ЕООД, и "ОМВ България" ООД, задължения по реда на антимонополния закон във връзка с предявените им твърдения за извършено нарушение, съобщиха от КЗК.
В съобщението се казва, че поетите ангажименти целят възможно най-бързо и ефективно разрешаване на конкурентните проблеми и са адекватен и незабавен способ за предотвратяване на възможността за увреждане на конкуренцията на пазарите за търговия на едро на бензин А 95 и дизелово гориво, произтичащи от установените практики за публично обявяване на цените на едро на горивата и използването на публично обявените цени на едро на "Лукойл България" ЕООД при последващо ценообразуване от основните участници на пазара.
Две са некоректните практики, установени от антимонополната комисия – обявяване на цените на едро на бензина и дизела на сайта на „Лукойл”, а клиентите на петролната компания са използвали тези цени като база при последващите си сделки, съобщи Нова телевизия.
КЗК е определила срок от 30 дни след уведомяване на страните за изпълнение на поетите задължения. Комисията е прекратила производството, тъй като вече не съществуват основания за неговото продължаване.
Решението е взето още миналия четвъртък, но компаниите са уведомени едва днес. Ако не се съобразят със становището, може да се стигне до възобновяване на процедурата.
През март тази година КЗК предяви твърдения към четирите компании за нерегламентираното споразумение и водене на съгласувана политика по ценообразуването на бензина и дизела.
Това можеше да доведе до глоби в размер на до 10% от оборота им.
Преди дни десните депутати питаха защо правителството гарантира монопола на "Лукойл" и други големи компании у нас върху търговията с течни горива. От Синята коалиция определиха като терор постоянното им поскъпване.
Коментар от КЗК
„Установени са съществуването на практики, които биха могли да доведат до координиране на пазарното поведение, поради това че се създава така наречената изкуствена прозрачност на пазара, в която конкурентите могат лесно да проследяват какво е поведението на останалите”, каза за Нова телевизия Боряна Шотекова, началник отдел „Антитръст” в КЗК.
„Това се възприема като проблем за конкуренцията, в това число и ценовата, която е основна на този пазар, но в никакъв случай не е установен картел, което е едно реално координиране по отношение на цените”, допълни тя.