До дни ще има антикризисна програма с помощи за хората и бизнеса. В момента се обсъжда. Това каза министърът на финансите Асен Василев по време на блиц контрол в Комисията по бюджет и финанси в парламента. Очаква се програмата да е на стойност между 1,5 и 2 млрд. лв.

"На Коалиционния съвет, проведен вчера, бяха остойностени всички предложени мерки. Финално решение няма. Когато има, то ще бъде оповестено. Надявам се в началото на следващата седмица да има готов вариант", каза Василев.

По думите му със сигурност ще има конкретни мерки, свързани с цените на енергоизточниците. Ще има и целеви помощи за най-пострадалите от кризата и мерки да облекчат работата на бизнеса, за да останат повече средства при фирмите.

"Войната, която започна през февруари, промени бизнес средата в целия свят. Започна покачване на лихвените проценти в САЩ, очаква се това да стане в Европа. Трайно се променя цената на енергоизточниците, има несигурност на пазарите на метали и на зърно, както и в логистичните пътища за доставки. Вече се вдигнаха застраховките за влизане на корабите в Черно море", каза Василев.

"Връщане на цените на енергоизточниците към нивата от 2018 - 2019 година няма да има", е категоричен финансовият министър. Подобна е ситуацията и цената на торовете.

"Нужна е адаптация на бизнеса към новата ситуация и ние даваме време на бизнеса да се адаптира", посочи Василев.

Социалният министър Георги Гьоков също коментира темата с подпомагането на бизнеса и заяви, че в коалицията се обсъжда "изключително голям пакет от антикризисни мерки", които ще влязат в сила от първи юли с актуализацията на бюджета.

Той разговаря с журналисти след участието си в деветия конгрес на КНСБ, който се проведе в София.

Министърът обясни, че от БСП са предложили необлагаем минимум, диференцирани ставки на продуктите от първа необходимост, включително и нулева ставка на ДДС за хляба, както и таван на цените. По думите му за голяма част от предложенията има разбиране сред коалиционните партньори.

"Такова липсва за необлагаемия минимум и тавана на цените", каза Гьоков.

Министърът смята, че една от антикризисните мерки е замяната на ковид добавката с инфлационна. Той посочи също, че се обсъжда и 10 процента увеличение на пенсиите по "швейцарското правило".

"Искам да направим преизчисление от първи октомври на всички пенсии", коментира социалният министър и посочи, че целта е да се заличат разликите в размера на старите и новите пенсии.

Според него по този въпрос има разбиране от коалиционните партньори, но не и от Министерството на финансите заради това, че са нужни "изключително много средства". По думите на министъра предварителните сметки показват 5 милиарда лева.

Попитан за състоянието на Сребърния фонд, Гьоков отговори: "Сребърният фонд се увеличава и е стабилен".