Бъдни вечер - с бъдник и божичник
Днес се празнува един от най-светлите християнски празници - Бъдни вечер, който се чества семейно от всички християни. Семейството се събира в очакване на раждането на Божия син - Исус Христос.
Обратно в новинатаКоментари - Бъдни вечер - с бъдник и божичник | Днес.dir.bg
Коментари
Моля, не обръщайте внимание на д-р Зенгинова. Написаното е съзнателна антихристиянска провокация...
Това е най-хубавата черта на българина!! И той я следва с непоколебимо постоянство! Тя ни е спасявала и пак ще ни спаси! Здрави, живи и весели да сте всички! Пуснете Коледа в домовете и душите си и ще видите как света става по-добър! Весело посрещане на Рождество Христово! Важното е да разберем и приемем посланието на този ден, а именно - да сме добри и човечни. Как ще го отбележим е подробност. Нека всеки го празнува така, както го разбира и усеща. Весели празници на всички! Не винаги човек трябва да разбира традиции, наследени от поколения, за да ги зачита. Пожелавам наистина вълшебна Коледа на всички, които този празник ги топли (в пряк и преносен смисъл). Най-хубавият празник!!! Нека да сме здрави, спокойни и щастливи!!! Нека децата ни се приберат по домовете си от чужбина и тук да заживеят спокойно. Скъпи приятели, Празниците стават все по-малко, така че важното е да ги има! А кой и как ще ги празнува, си е негова работа. Бъдете здрави и весели! Честита Ви Коледа и повече успехи през новата година! (А в Стара Загора за десерт - обилно количество обгазен въздух от нашите американски приятели). Да сме живи и здрави, макар че за някои сме излишни и явно им пречим. Геноцидът продължава.
Какво като празникя има и езически отклонения.Религиите са смесени.Оставете това за духовниците,да има какво да правят иостояват. Ние да почитаме и празнуваме.
кой от вас,дето сте станали по-добри и човечни с коледния дух,иска да ми плати сметката за тока?
Весели празниици на всички! Да сте здрави, весели и щастливи! На трапезат трябва да има седем или девет ястия, а не шест както е на картинката.
Ами защо не си пусна фиша от ТОТОТО бе чадо? С този мързел и завистливост, въобще няма да видиш и лев в джеба си.
Християните празнуват Рождество Христово , а езичниците Коледа! Божества на славяните : КОЛЕДА, КОЛЯДА, БОЖИК - слънцето-младенец, зимното слънце, бог на зимното слънцестоене. Славяните му се молят да порасте по-бързо и отново да се превърне в благото пролетно слънце Ярило, за да донесе нов живот след зимата. Бог Коледа се почита в периода 25 декември - 6 януари. Почитат го като приносител на надеждата, веселието, пиршествата. В негова чест пеят коледни заклинателни песни, вещаещи богатство и благополучие на рода и дома.
Скъпи братовчеди, така се обръщам защото останахме толкова малко че не може да не сме роднини или сватове, Честити ви празници! Добре е да видим откъде идват корените на най-съкровенните ни празници. Днешната фасада е от гръкомански юдаизъм наложен с кръв от Борис , като камъните върху които са клани българските аристократи и днес стоят в Плъсковъ. Преди налагането на гръкоманството , и последвалото го противостоене от Богомилството, в България се празнуват хилядолетни традиции преминали в българският вариант на Християнството без никакви противоречия. Християнството на създателя на Доростолската Епархия и пръв приятел на Константин Велики - Епископ Урфила. Та скъпи сънародници, чернодрешковото гръкоманство не успява да изтрие съвсем корените на традициите ни. Най-големите български празници са 21,22,23 декември по грегорианския календар. Съответно Иняжден-денят на Зимното Слънцестоене, Млад Бог, Млад Ден който е последният ден на Годината . 22 декември е Нулев ден в Българският календар-няма име и не влиза в нито един от месеците. Нарича се Колада, Коледа или Божич. Най-големият ни празник , посветен на първичната невидима сила на Сътворението , която стои в основата на всичко видимо и невидимо. 23 декември е Нова Година или Сурва Година, първият броен ден на новата година - Винаги Неделя. За да не останат със съмнения някои фанариоти и Киряк Стефчовци в припознаването на римските Календи с Нашата Коледа, Колада, Кол-лада Начало +Ред , което напълно обосновава смисъла на празника - Начало на подреждането. Тези празници са винаги на една и съща дата и винаги в едни и същи дни на седмицата , защото са по Българският Слънчев Календар . Не по гръкоманските и юдейски празници броени по Лунния календар , откъдето се получават разминаванията в дните при всяка следваща година . Честита ни Нова Година скъпи братовчеди! Да си пазим традициите завещани ни от достойни предци, защото ако ни ги отнемат и тях, няма да сме братовчеди и българи а население на територията Булгаристан, Задунайская Губерния, Натовска военна база. Излела ми стара майка Излела ми утъ сарае, Фъ десна хи рока ясна борница Ясна борница ясенъ огънь, Фъ лева хи рока бела книга Бела книга царну писму, Рукнала са подрукнала, Гласумъ рука песна пее Песна пее бела книга Бела книга царну писму: Бре юнаци луди гидии, Вутре си е Баденъ вечерь. Дуръ даизгрее ясну сланц Съсъ сланце личенъ-день Личенъ-день Коледовъ-день. Коледа Бога на земе-та, Златна си тоега носи, Та са шета пу земе та Утъ града фъфъ града, Утъ селу на селу, Утъ каща на каща, Дуръ да ми са сланце изгрее Сита си земе прошеталъ Па са качилъ фъ Бела гора, Седналъ си пудъ даро-ту, Пудъ даро-ту на белъ кладенецъ, Та си сииръ чини.....
Много рано я подкара,бе братчет!Ние като празнуваме нова година,ти вече ще правиш Гергьовден по вечния календар на горнотракийските зеки и зевзеки.Ама карай,н лошо!А наздраве,то поводи винаги ще се намерят.
Весела Коледа на всички! Нека в навечерието на най-светлия празник си пожелаем да бъдем по-добри, да се обичаме повече и да повярваме в доброто. Да бъдем живи и здрави и усмивката да не слиза от лицата ни.
Кому е нужно да разлайваме (с коментарите ни ) кучетата в тази нощ !? Тиха нощ . Свята нощ . Толкова ли ни е трудно да кажем, че всеки е имал най-различни съседи и е играл с тях, техните деца и внуци ? И понеже отдавна живеем в След края на света - нека (поне се опитаме да) възстановим това което сме . Весели празници и (дано започнем) да я караме умната ! (.... и понеже - ГНЕВЕН (24.12.2009 г. 09:46ч.) - боговете едва ли биха се занимавали само с нас .... да запретваме ръкави и дано сме здрави)
До до Железния префект Все пак наздраве и кой разбрал - разбрал, Брато. Това по кой календар те кара някой да се съобразяваш не значи че е миродавен. Виж кога празнуваха католиците, кога празнуваме ние и кога руснаците и сърбите. А е толкова просто с природните стихии- зимното слънцестоене е винаги на Инажден- краят на Годината .