Коментари - За Тео, фенерчетата и светлината | Днес.dir.bg
Коментари
Радвам,се че има такива Българи.Доволни и от нещото което им дадено и те са го усъваршенствали
Велик е Тео или не ...ето тази тема ни подхвърлиха в Казанлък ,вместо да питаме постоянно, кой с наши пари събори математическата гимназия ...Кой ?
Той и сър Азък Нютон от наша гледна точка,а и за съвременниците ,е бил пълен хахо,а и слош характер.Но света след него е станал друг.Подкрепям забележсата,че тук обсъждаме това какво човека дава,а не личния му живот(поне доката не е престъпник).
Асе, ако е 16-годишна, не е педофилия. Ако е по-малка - да! Но, като изключим юридическата конкретика, отношенията ученик-учител, особено ако става въпрос за индивидуално обучение, могат да доведат до взаимно възхищение и съответно да прерастнат в любов. Доста често се случва. Не че го одобрявам, но такъв е животът, а и никой не ме пита.
Когато един ден станеш родител и налетиш на такъв ненормалник, като Тео, дето се е обожествил и изкукал, и ти тормози заради пари детето-ще искаш да го размажеш като хлебарка!!! ГАРАНТИРАМ, И НЕ САМО ЩЕ ИСКАШ-ЩЕ ГО НАПРАВИШ!!!
Защо си наврял детето си в математическа гимназия, а не във фризьорския техникум - там ще му е по-лесно (поне умствено) - иначе и там трябва здрав труд!
проблема е в това, че двойките са писани в биологична паралелка. ТЕО е Велик авторитет, но защо са го сложили да преподаба на биолози, а не на математици
Тео е в пенсионна възраст и трябва да бъде махнат от училището! Нека си преподава в неговата школа докогато си иска!
Доста силни думи.Тези думи не мож ги плати с пари.Але па да ги плати Даскала, с протрития костюм, за реклама.Долно племе сме българите, за съжаление.За това сме и на това дередже.
Браво, Павлин! Убедена съм, че ще възпиташ дацата си прекрасно. Приемам те като "светулка", а на Тео - шапки долу! Моля, конвекционалните майки, да си вземат конвекционалните дечица и да ги запишат в конвекционално училище! Иначе казано, гроздето е кисело!
Най-обикновек вманиачен даскал. Ужасно е да ти дойде такова чудо на главата.Родителите трябва да бдят такива хора да не побъркват децата им. То оттам основно идва агресията у децата. Прекалено много ги притиска всеки, който може. Много е важен родителският контрол над издевателствата на самозабравили се учители. Чудесно е този Тео да има школа, пък който иска - да му ходи в школата и да се пали от вдъхновението му. Обаче в нормално средно училище изобщо не му е мястото. Предполагам, че това се вижда с просто око.
През 1967 завърших 8 клас в училище "Христо Смирненски", където днес се помещава Математическата гимназия. По настояване на родителите ми след приемен изпит (който взех някак си) бях приет в математическата паралелка на Първа гимназия- Казанлък. Даскал по математика се оказа страшилището Кольо Горчев- праобразът на Тео. И като се започнаха едни двойки. Някои от приетите не издържаха и се преместиха в обикновени (образно казано- фризьорски) паралелки. Аз, обаче, останах,но за целта започнах да решавам много задачи, да се трудя повече от другите, защото съм дървеняк по математика, но пък не си жаля труда и съм амбициозен. Накрая изкласих. Историята се повтори и по физика. Класната ми- Султанка Вълкова, и тя ме почна с двойките. Трябваше да чета и решавам задачи по физика. Какво се получи накрая. Призово място на национална олимпиада по физика. Приемните ми изпити в ИСИ и МЕИ по физика и математика съответно 5,50 и 5.00. Аз, дървенякът по точните науки, бях приет и на двете места. По време на студентството минавах за талант по тези дисциплини. После защитих дисертация, с доста математика в нея. Сега съм хабилитиран преподавател по техническа специалност в един от столичните технически вузове. Дълбок поклон на Кольо Горчев, мъчителя, дълбок поклон на Султанка Вълкова- мъчителката. Не станах математик или физик, но бях научен да се трудя, бях научен на дисциплина в мисленето и ред в работата. Днес Тео е продължителят на делото на Кольо Горчев и Султанка Вълкова. Много от учениците му ще му се поклонят дълбоко след време. А другите, от фризьорските паралелки, сърдити на съдбата и собствения си мързел, ще го ругаят, както и правят сега.
Браво и на теб! Моля, виж, коментара ми по-долу - принизяваме истински педагози (не даскали или преподаватели) спрямо нашият критерий!? Горките родители с бележкарски нагони! Да се опиташ да събориш БУДИТЕЛ! О, свещена простота! И аз съм родител (и то за двама - съпругът ми почина), а тази гоина синът ми беше абитуриент, а сега вече е студент, но такава болезнена амбиция...
Еех, друго си е да хвърляш салфетки в чалготеката, без притеснение, че някой учител ще иска да те научи на нещо!
Браво, на този учител! Поклон! Преди много години и аз завърших Математическа гимназия, в друг град но и нашите учители бяха толкова взискателни. Изкриви ми се рамото да мъкна огромните тетрадки с твърди корици, и ние не бяхме доволни от многото задачи и работа, и от нас много не издържаха и се преместиха в други училища, но и много бяха приети директно от училище в университетите в страната и извън заради златните си медали. Направиха ни хора и аз им благодаря! Мързела и толерирането му водят само до простотия!
"долно племе сме българите" и за съжаление е така. Приказката за казана с катрана е верна. А тези смешни майки защо не идат и да понабият Тео, както сега е модно. Бих им препоръчала да си запишат дечицата за фризьорки и шивачки. Не стават за келнерки, там трябва езици да се учи, обноски, които нямат.
Хаха комплексар, лъжеш като циганин. Всеки който е запознат със тези 2 случая е наясно за какво става въпрос. А може би в теб има нещо от това, соето си написал иго приписваш на други хора?
Не можеш да говориш за човек, който не си познавал и за който не знаеш нищо. След поредната операция идваш да благодариш на такива като мен, а не на санитарите които ти искат 5лв/памперс. А нас ни има благодарение на Хора като Теодосиев. Във всеки пореден спасен живот има участие и той - че ни отвори очите и ни научи да мислим.
Защо си пуснал детето си на училище?? И в кочината с прасетата щеше да му е добре и нямаше да заема мястото на друго човешко същество до Тео
Павлин, благодаря ви за чудесните думи на подкрепа за учителя Ви и въобще по темата за светлината... Днес за трети път препрочитам този текст и душата ми е пълна и ликуваща, както може би за последен път е беше в прекрасните години на гимназията (преди тридесетина години) ...
Благодаря Павлин, Хора като Тео са малко, но майки като тези решили да правят подписка срещу Тео са в изобилие. Аз предлагам да направим подписка срещу тях и да видим на какво ниво са прекрасните им дечица дали могат да си напишат имената. Тео е отдаден на учениците и на науката. Благодаря, че го има..
Идеята на обучението е да остане траен спомен от наученото.Измерването на наученото става просредством оценки.Ако имат три,значи не са учили достатъчно.Това е какво повече.А мйките да хващат учебниците и да учат заедно с отрочетата си.Белки стигнат до 4.
Първо не съм чел текста защото не ми се четат лигни и клишета.Само видях завършека-аз ще се върна в България заради такива като Тео.Т.е пичът избягал в чужбина,да учи сигурно в престижен университет,за да изкарва повече кинти в чужбина с престижната диплома (защото и СУ има добра катедра по математика и физика),но ще се върне непременно в България разбирате ли след 5 години там и стотици хиляди дадени за такси за да е до Тео.Но комент.Колкото до Тео (не му знам пълното име и затова използвам това обръщение) той е като състезателен автомобил от висок клас.Такъв се кара от професионални шофьори не се дава на хора които се явяват на шофьорски курсове.Така че нека си направи една школа за таланти и да си я води,какво толкова сложно има в тоя казус че го дъвче цялата държава вече втора седмица.И на мен като не съм имал амбиции да ставам Айнщайн да ми бяха дали да решавам интеграли в девети клас нямаше да се чувствам никак добре,най-малкото защото и в най-елитните математически гимназии като СМГ не учат интеграли по физика в девети клас.
ами - първо - прочети написаното, после помисли ... след това просто си помълчи и продължи с мисленето! Резултат ще има със сигурност! Поклон пред Учители като Тео - те вдигат летвата!
Прочетох доста от коментарите ,писани преди мене.Истината е, че ОТ ВСЯКО ДЪРВО СВИРКА НЕ СТАВА.Т.е.не от всеки ученик става Нютон или Аинщайн,но от многото плява-все някое зрънце ще излезе. Другата истина,която удобно се премълчава е ,че от година на година нивото на образованието в България стремглаво върви НАДОЛУ и не е далеч времето ,когато като приложение към дипломата за средно образование,ще се дават БУКВАР и ТАБЛИЦАТА за уножение и деление.Доказателството:преди 10-ина год. за среден /3/ се искаха мин. 51 точки, а сега -колко? Масовата практика /заради т.н.ДЕЛЕГИРАН БЮДЖЕТ/ е училищата да са зависими от броя ученици и СЛАБ/2/ е станал СЛАБ/4/......А Тео може само да го гледаме отдолу нагоре и да му се възхищаваме,защото Учителите като него май свършват-остава по-лесното-чалга и простотия......
Поздравления за автора, а още по-големи поздравления - за Учителя Тео! Училището е за учене - особено МГ или ЕГ! На недоволните майки ще дам следният пример : Едно време, когато в България имаше криза, нямаше ток, вода и всякакви други продукти - не само аз , а и всички мои съученици от Езиковата гимназия в Пловдив, сме учили по 40-50 думи на СВЕЩ - всеки ден, когато нямаше ток! И никой не се оправдаваше, че не си е научил! Не беше лесно, но се научихме да полагаме усилия! Поздрав и поклон за madame Маринова!
Не знам кога сте завършил/а СМГ, но аз съм я завършил през 1977 г. и съм решавал интеграли. Вярно, не по физика, а по математиак. Не в 9-ти клас, но може би в 10-ти. И не виждам нищо чудно в това. Все пак МГ, ЕГ и др. подобни са елитни училища и там се учат повече и по-сложни неща по съответните предмети от профила на гимназията. На който му е трудно - да иде в оби9кновено училище, а не да мрънка. И по мое време имах такива съученици - местят се в друго училище.
като стар казанлъчанин,помня няколко имена на съграждани,с които се гордея.Името Тео се нарежда всред тях.Това, че има все още "теовци", е надежда за България!
ПМГ не е "нормално средно училище" В МГ учат бъдещите професори, там не е за посредственяци, Личи си че си учил в "нормално средно училище"
" защото и СУ има добра катедра по математика и физика" Само това прочетох и си ми ясен, че не си за тук Ходи коментирай новите гащи на Ива Екимова . СУ има два отделно факултета по физика и по математика с много катедри в тях
че глупавите хора се солидаризират по-бързо,защото са по голям процент в милата ни родина.Нямат нужда от аргументи.Пълни са със завист и не на последно място,изобщо не могат да предполагат за негативни последици.
Гордея се, че Павлин, който е завършил пръв по успех Масачузетския технически университет, в неговия випуск, естествено учил там със стипендия- е мой съученик и съгражданин и че съм успяла да се докосна до Тео, макар и за кратко...
То да ги хванат (учебниците), ама нили се сещате, че може да не могат да четата. Тогава каква помощ?
Този човек не съмнено е велик учител и всеки който има шанса да му бъде ученик трябва да се гордее с това! А "протеста" сигорно е предизвикан от поредните чефудско масонски заговорници или просто поредният соросоиден боклук!
Знаеш ли ,какво значи КОНВЕКЦИЯ ? ти я бъркаш с КОНФЕКЦИЯ или с КОНВЕНЦИЯ !!! Поздрави!
В същата гимназия, но в старата сграда - Семинарията, също поради липса на ток, на свещи са ме изпитвали по химия, декември 1975г. Нямаше лабаво и добре, че беше така.
Авторът е прав за всичко с изключение на едно, палтото на Левски не е било дебело. Той е борил студа по друг начин. Както казва за него Ботев "дърво и камък се пука от студ, а той пее ли пее". Радвам се, че в България е имало светли хора и продължава да има.
Зубрачи, стига ревете! Всеки ДОБЪР У'чител, намира начин да предаде великия си предмет на всеки ДОБЪР ученик, по ДОБЪР начин! Разбирам, че правите евала та тоя човек, вероятно заслужава... но по-леко с истерията за величие, светулки, дрънкулки...спални...че първоначално асоциациите са грозни, а когато ги изясните - маниакални, респективно... доста жалки! Я ПО-СПОКОЙНО! НА КОЙ УЧЕНИК, НЯМА ДА МУ Е ИНТЕРЕСНО, АКО УЧИТЕЛЯТ ИМА НАЧИН ДА ГО НАПРАВИ. В ЖИВОТА ИМА ПОВЕЧЕ ОТ ЕДНА ГЛЕДНА ТОЧКА! И МНОГО ПО-ВАЖНИ ПРЕДМЕТИ ОТ ФИЗИКАТА! С усмивки, ОТЛ.(6).
Въобще не съм учил в СМГ но познавам хора завършили там и съм коментирал с тях,така че имам някаква представа какво се учи и кога.Идеята ми е че ако аз съм на мястото на ученик който е пред угрозата да повтаря класа въпреки че е положил усилия,не бих бил съгласен и бих имал основание.Не случайно се задават учебни програми за всеки клас и в тях е указано какво се преподава.Ако не се спазват къде е границата тогава?Той може да им дава ако реши и учебници по Висша математика ,защо не.Като не можеш да решаваш интеграли в 9-и клас -айде повтаряй,защото си тъп,така ли?Добре,но къде ги има в програмата тези интеграли в 9-и клас по Физика?Който иска да решава не интеграли ами да доказва теореми на велики математици,за такива ученици има специални извънкласови занимания и олимпиади,международни състезания.Масовият ученик не е длъжен да бъде на нивото на студент от висшето образование изучаващ Математически Анализ,за да завърши девети клас.А това че Тео е добър в работата с даровити деца никой не го отрича,въпросът е че в училище той е един даскал,който си има програма зададена от МОН и в нея си пише какво включва материалът за съответната година.Извън училище той може да си ползва каквато програма реши при работата с даровити и изявяващи интерес в тази дисциплина ученици при тяхната подготовка.Това е.