БГНЕС
Стартира пролетното почистване в Бургас
В община Бургас от днес започна традиционното пролетно почистване.
Това обяви Павлин Михов, директор дирекция „Опазване на околната среда”, цитиран от агенция "Фокус" и допълни, че са установени нерегламентираните замърсявания, създадена е организация и е изготвен график за почистването.
В почистването участват община Бургас и сметопочистващата фирма „Титан”, която у осигурила четири екипа и техника, като всеки един екип има товарач и два самосвала за извозване на отпадъците. Има сформирана специализирана група от десет души за извършване на уборка на територията на град Бургас. „Отделно на това в територията на града се включват активно и фирмите за поддържане на зелените площи, които ще извършват почистване на съответните градинки, паркове и междублокови пространства в съответния район, който обслужват.
От днес започва и работата по почистване на нерегламентираните сметища, които предимно са в околностите на съставните селища и квартали”, каза Павлин Михов. Той съобщи, че пролетното почистване днес започва първо от квартал „Крайморие”, където ще се извършва от фирма „Чистота”. Там работи един екип с едрогабаритна техника. Павлин Михов каза, че продължава незаконното изхвърляне на строителни отпадъци около контейнерите. Гражданите, които правят ремонти продължават да стоварват строителните отпадъци до контейнерите в нарушение на наредбите.
Задължението на гражданите е тези строителни отпадъци да бъдат изнесени на депото за строителни отпадъци. Това може да се случи по два начина. Първият начин е самият собственик, който прави ремонта, със собствен транспорт да ги депонира на депото. Другият начин е тези отпадъци да бъдат извозени от фирма, която извършва такива услуги. Такъв транспорт може да се поръча и от сметопочистващата фирма „Титан”, като освен това се предоставят и специализирани контейнери за строителни отпадъци.
Пролетното почистване на територията на община Бургас се провежда от днес до 31 май, като за град Бургас то ще е до великденските празници. Гражданите могат да почистят около блоковото пространство, градинките, таваните и мазетата. Михов съобщи, че в периода, в който е обявен графикът за почистване съответния район, гражданите могат да оставят старите мебели и ненужни вещи до контейнерите. Така в периода, в който техниката е съсредоточена в даден район, тези отпадъци да бъдат извозени. „Освен това общината осигурява на всички граждани, които желаят да се включат в пролетното почистване, полиетиленови чували, за да съберат отпадъците и да ги поставят до контейнерите.
В почистването участват община Бургас и сметопочистващата фирма „Титан”, която у осигурила четири екипа и техника, като всеки един екип има товарач и два самосвала за извозване на отпадъците. Има сформирана специализирана група от десет души за извършване на уборка на територията на град Бургас. „Отделно на това в територията на града се включват активно и фирмите за поддържане на зелените площи, които ще извършват почистване на съответните градинки, паркове и междублокови пространства в съответния район, който обслужват.
От днес започва и работата по почистване на нерегламентираните сметища, които предимно са в околностите на съставните селища и квартали”, каза Павлин Михов. Той съобщи, че пролетното почистване днес започва първо от квартал „Крайморие”, където ще се извършва от фирма „Чистота”. Там работи един екип с едрогабаритна техника. Павлин Михов каза, че продължава незаконното изхвърляне на строителни отпадъци около контейнерите. Гражданите, които правят ремонти продължават да стоварват строителните отпадъци до контейнерите в нарушение на наредбите.
Задължението на гражданите е тези строителни отпадъци да бъдат изнесени на депото за строителни отпадъци. Това може да се случи по два начина. Първият начин е самият собственик, който прави ремонта, със собствен транспорт да ги депонира на депото. Другият начин е тези отпадъци да бъдат извозени от фирма, която извършва такива услуги. Такъв транспорт може да се поръча и от сметопочистващата фирма „Титан”, като освен това се предоставят и специализирани контейнери за строителни отпадъци.
Пролетното почистване на територията на община Бургас се провежда от днес до 31 май, като за град Бургас то ще е до великденските празници. Гражданите могат да почистят около блоковото пространство, градинките, таваните и мазетата. Михов съобщи, че в периода, в който е обявен графикът за почистване съответния район, гражданите могат да оставят старите мебели и ненужни вещи до контейнерите. Така в периода, в който техниката е съсредоточена в даден район, тези отпадъци да бъдат извозени. „Освен това общината осигурява на всички граждани, които желаят да се включат в пролетното почистване, полиетиленови чували, за да съберат отпадъците и да ги поставят до контейнерите.