Проверката в защитените местности "Узунгерен" и "Пода" е била извършена след подаден сигнал от природозащитниците за наличието на забранени средства за улов на риба, съобщиха от БДЗП.

Уловената риба е предоставена на социалния патронаж в Бургас. В мрежите е имало над 20 заплетени обикновени блатни костенурки - защитен от българското законодателство вид. Те са били върнати обратно в природата.

Риболовът в страната е забранен от Министерството на земеделието и храните от 15 април до 31 май за период от 45 дни.

Забраната се прилага ежегодно през размножителния период на видовете във водите на Черно море, река Дунав и вътрешните водоеми.