Оправдаха шеф на мини за купуване на гласове
Присъда „невинен” постанови днес Бургаският районен съд на изпълнителния директор на мина „Черно море" Ангел Ангелов, предаде репортер на радио "Фокус" - Бургас.
Присъдата може да бъде обжалвана в 15-дневен съд пред по-горна инстанция – Бургаския окръжен съд, постанови още съдията по делото Иво Добрев, предаде "Фокус".
Повдигнатото срещу Ангелов обвинение бе по член 167, ал. 4 във връзка с алинея 2 от Наказателния кодекс, който е в раздела за престъпления против политическите права на гражданите.
Според действащото законодателство, който предложи или даде на друго лице имотна облага с цел да го склони да упражни избирателното си право в полза на определен кандидат, политическа партия или коалиция, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба от 10 до 20 хиляди лева.
Според текста на обвинителния акт по делото, Ангелов бе обвинен в това, че като представител на политическа партия ЛИДЕР на енергийния бос Христо Ковачки и като изпълнителен директор на мина „Черно море” по време на евроизборите на 7 юни 2009 година е предлагал работа на хора от село Рудник срещу техния вот за партията на Ковачки.
Днес последователно в съдебната зала бяха разпитани част от свидетелите по делото, изслушани бяха пренията на държавното обвинение и защитата на инж. Ангелов. В крайна сметка съдът постанови оправдателна присъда.